Syn.: Acronia tonduzii (Schltr.) Luer, Zosterophyllanthos tonduzii (Schltr.) Szlach. et Kulak
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pleurothallis tonduzii
Rozšíření: Středoamerický druh, roste jen v Kostarice a v přilehlých částech Panamy.
Ekologie: Epifytický druh, provází horské tropické mlžné lesy v nadmořských výškách 1300–2500 m, velmi často roste na dubech.
Popis: Drobná trsnatá bylina, dorůstá výšky 8–20 cm. List je jediný, přímý, kopinatý, 10–18 cm dlouhý a 2–3,8 cm široký, na bázi mělce srdčitý, špičatý. Květenství je jednokvěté, s toulcem 1–1,5 cm dlouhým, z jehož paždí vyrůstá asi 1 cm dlouhá stopka; vnější hřbetní okvětní lístek je vejčitý, asi 13 mm dlouhý a 9 mm široký, žlutohnědý, lysý, 7žilný, další dva vnější okvětní lístky srůstají v podobný, vejčitý, asi 12 mm dlouhý a 8 mm široký, rovněž žlutohnědý útvar; vnitřní okvětní lístky jsou čárkovité, srpovitě zahnuté, asi 8 mm dlouhé a 2 mm široké, hnědooranžové, brvitě zoubkované; pysk je břichatě vejčitý, asi 5 mm dlouhý a 4 mm široký, na ploše bradavičkatý, na okraji zvednutý; sloupek je krátký, válcovitý. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Druh je – stejně jako jiné orchideje – chráněn úmluvou CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Velmi početný rod, do nějž někteří badatelé řadí až 1500 druhů; v Kostarice mezi orchideje zřejmě vůbec nejpočetnější (současná literatura uvádí 152 druhů). Ve všech případech jde o miniaturní rostliny s rozmanitě, často bizarně tvarovanými drobnými květy. Na základě výsledků moderních taxonomických metod je v současné době tendence z něj vyčleňovat některé skupiny jako samostatné rody.
Pleurothallis tonduzii
Pleurothallis tonduzii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).