Syn.: Agaricus acerinus Fr., Agaricus corticatus Fr., Agaricus dryinus Pers., Agaricus dryinus Pers. subsp. dryinus, Agaricus dryinus Pers. var. dryinus, Agaricus spongiosus Fr., Agaricus spongiosus With., Armillaria dryina Pers. J. Schröt., Dendrosarcus acerinus (Fr.) Kuntze, Dendrosarcus albertinii (Fr.) Kuntze, Dendrosarcus corticatus (Fr.) Kuntze, Dendrosarcus spongiosus (Fr.) Kuntze, Lentinus integer Reichert, Lentinus underwoodii Peck, Lentodiopsis dryina (Pers.) Kreisel, Pleurotus acerinus (Fr.) Gillet , Pleurotus albertinii Fr., Pleurotus corticatus (Fr.) P. Kumm., Pleurotus corticatus subsp. tephrotrichus (Fr.) Sacc., Pleurotus corticatus var. albertinii (Fr.) Rea, Pleurotus corticatus var. tephrotrichus (Fr.) Gillet, Pleurotus spongiosus (Fr.) Sacc., Pleurotus tephrotrichus Fr.
Čeleď: Pleurotaceae Kühner – hlívovité
Pleurotus dryinus

Pleurotus dryinus

Rozšíření a ekologie: Roste v srpnu až listopadu v listnatých a smíšených lesích, ve smrčinách, v alejích a parcích, od nížin po pahorkatiny. Vyrůstá na pařezech i živých kmenech listnáčů i jehličnanů – dubů, topolů, buků, jabloní a velmi často i smrků, obvykle v menších trsech.
Popis: Klobouk má průměr 4–15 cm, je polokruhovitý, v mládí klenutý s podvinutým okrajem se zbytky vela, později až ploše rozložený. Povrch je většinou jemně políčkovitě plstnatý, má bílou až našedlou barvu, od okrajů žloutne. Lupeny jsou široké, sbíhavé, mají bělavou barvu, stářím žloutnou. Třeň je výstředný nebo postranní, kuželovitý nebo válcovitý, vysoký do 6 cm, z velké části pokrytý sbíhajícími lupeny, na bázi vláknitě plstnatý, má bílou až krémovou barvu. V mládí má naznačený prsten, který brzo mizí. Dužnina je tuhá, bílá, poraněním lehce žloutne, vůně i chuť je příjemná. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy hladké, elipsoidní, 9–15 × 3,5–5 µm velké.
Záměny: Podobné jsou, hlavně v mládí, hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius), hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) a hlíva miskovitá (Pleurotus cornucopiae) s hladkým povrchem klobouku.
Poznámka: Je to dobrá jedlá houba.
Pleurotus dryinus
Pleurotus dryinus
Fotografováno dne 12. 10. 2008 (u Tanvaldu).