Syn.: Gaillonia calycoptera (Decne.) Jaub. et Spach, Jaubertia calycoptera (Decne.) Täckh. et Boulos, nom. inval., Neogaillonia calycoptera (Decne.) Puff, Neogaillonia stscherbinovskii (Linchevskii) Puff, Pterogaillonia calycoptera (Decne.) Linchevskii, Pterogaillonia stscherbinovskii Linchevskii, Spermacoce calycoptera Decne.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Plocama calycoptera
Rozšíření: Areál se rozkládá v Asii od Sinajského poloostrova a okolí Mrtvého moře přes Arabský poloostrov, jižní Írán a Pákistán.
Ekologie: Provází aridní území, v nichž se vyskytuje v nezapojené suchomilné vegetaci na kamenitých místech, vystupuje do nadmořské výšky kolem 500 m.
Plocama calycoptera
Popis: Přímý, 20–80 cm vysoký polokeřík; větvičky jsou na bázi dřevnaté, obvykle vidličnatě větvené, oblé, bělavé, lysé; internodia jsou delší než postranní květonosné větvičky. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité, 1–2,5 cm dlouhé a 1–3 mm široké, podvinuté, poněkud drsné; palisty jsou různotvaré. Květenství jsou úžlabní redukované vidlany 2–4 cm dlouhé; květy jsou většinou jednotlivé, 4(–5)četné, 6–8 mm dlouhé; kalich tvoří asi 3 mm dlouhou trubku a 2 kopinaté, špičaté, bělavé cípy, které se za plodu nápadně zveličují; koruna je řepicovitá až nálevkovitá, 4–6 mm dlouhá, bělavá; dvoumocné tyčinky přirůstají v ústí korunní trubky; semeník je kulovitý. Plod má charakter křídlaté dvounažky 8–10 mm dlouhé.
Poznámka: Neobvykle zveličené kališní lístky jsou v čeledi Rubiaceae známy ve více rodech, např. Dirichletia, Mussaenda a Pseudomussaenda.
Plocama calycoptera
Plocama calycoptera
Fotografováno dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ajdarawt).