Syn.: Plumeria apiculata Urb., Plumeria bahamensis Urb., Plumeria barahonensis Urb., Plumeria beatensis Urb., Plumeria bicolor Seem., Plumeria cayensis Urb., Plumeria clusioides Griseb., Plumeria confusa Britton, Plumeria cubensis Urb., Plumeria cuneifolia Helwig, Plumeria dictyophylla Urb., Plumeria ekmanii Urb., Plumeria emarginata Griseb., Plumeria estrellensis Urb., Plumeria inaguensis Britton, Plumeria jamaicensis Britton, nom. illeg., Plumeria krugii Urb., Plumeria marchii Urb., Plumeria montana Britton et P. Wilson, Plumeria nipensis Britton, Plumeria nivea Mill., Plumeria ostenfeldii Urb., Plumeria parvifolia Donn, Plumeria portoricensis Urb., Plumeria tenorei Gazparr., Plumeria venosa Britton, Plumeria versicolor Dehnh.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Plumeria obtusa
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky a ostrovů v Karibském moři. Na kontinentě se vyskytuje na poloostrově Yucatán v Mexiku a v přilehlých oblastech Belize a Guatemaly. Dále roste na Kubě, Jamajce, Haiti, v Dominikánské republice a na Portoriku, také na Bahamách a Kajmanských ostrovech. Zplanění bylo ohlášeno z Floridy.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché monzunové lesy, zejména podél pobřeží; provází propustné půdy, často na vápencovém podloží.
Popis: Keř nebo menší stromek, dorůstá výšky kolem 6 m; větvičky jsou oblé, s výraznými jizvami po odpadlých listech. Listy jsou vstřícné, kožovité, eliptické nebo obvejčité, 10–20 cm dlouhé a 3–8 cm široké, tmavozelené, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu uťaté, vykrojené a ve výkroji často krátce hrotité; řapík je 1,5–2,5(–4) cm dlouhý. Květenství se skládá z 8–25 květů; květní stopky jsou 7–10 mm dlouhé; kališní cípy jsou vejčité, 1–1,5 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, její trubka je dlouhá 8–20 mm, cípy jsou střechovitě uspořádané, levotočivé, eliptické, 2–3,5 cm dlouhé a 4–5 mm široké, bílé, v ústí obvykle žluté; tyčinek je 5; semeník tvoří 2 volné plodolisty. Plody jsou dvojice měchýřků 10–22 cm dlouhých a 1,5–2 cm širokých, připomínajících malé banánky; semena jsou zploštělá.
Záměny: Z rodu Plumeria se nejčastěji pěstuje druh Plumeria rubra, široce rozšířený ve Střední Americe; odlišuje se listy na konci nevykrojenými, tupými nebo špičatými, a bohatším květenstvím.
Plumeria obtusaPlumeria obtusa
Plumeria obtusa
Plumeria obtusa
Plumeria obtusa
Plumeria obtusa
Plumeria obtusa
Fotografovali Jindřich Houska, dne 10. 8. 2013 (Indie, Ágra, arboretum v zahradách Tádž Mahalu), a Petr Procházka, dne 1. 10. 2014 (Omán, Muscat).