Syn.: Plumeria acuminata Aiton, Plumeria acutifolia Poiret
Česká jména: poblaňák červený (Presl 1846), plumerie (Mareček 1999)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Plumeria rubra
Rozšíření: Původem ze Střední Ameriky, z oblasti od Mexika po Panamu. Naturalizován v mnoha tropických oblastech světa, především v jihovýchodní Asii a na tichomořských ostrovech. Jako výrazně dekorativní dřevina bývá také pěstován v mnoha subtropických oblastech světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v suchých lesích a na lávových polích. Kvete od června do září.
Popis: Opadavý strom, až 10 m vysoký, pravidelně větvený. Listy podlouhle kopinaté, kožovité, lysé, až 40 cm dlouhé, nahloučené na konci větví. Květy v latách na konci větví, jsou výrazně vonné, voskovité, až 8 cm široké, korunní trubka je úzká, korunní lístky červené, růžové nebo nažloutlé, v ústí trubky obvykle žluté. Plodem je měchýřek.
Poznámka: V jihovýchodní Asii se používají květy této dřeviny jako ochrana před duchy a démony, v malajské tradiční kultuře je výrazná vůně těchto květů chápána jako atribut „vampýřích žen“. Jsou také častou ozdobou buddhistických chrámů, symbolizují nesmrtelnost. Na některých ostrovech v Pacifiku (např. Havajské ostrovy a Tonga) se květy rostliny splétají do věnců, havajské ženy jimi také prezentují svůj rodinný stav.
Rod byl pojmenován po botanikovi Charlesovi Plumierovi.
Plumeria rubraPlumeria rubra
Plumeria rubra
Fotografováno dne 3. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).