Syn.: Agaricus atricapillus Batsch, Agaricus cervinus Schaeff., Agaricus cervinus var. eximius W. Saunders et W.G. Sm., Agaricus curtisii Berk. et Broome, Agaricus pluteus Batsch, Agaricus pluteus Batsch var. pluteus, Agaricus pluteus ß rigens Pers., Hyporrhodius cervinus (Schaeff.) Henn., Pluteus atricapillus (Batsch) Fayod, Pluteus cervinus subsp. eximius (W. Saunders et W.G. Sm.) Sacc., Pluteus cervinus P. Kumm. var. cervinus, Pluteus cervinus var. eximius (W. Saunders et W.G. Sm.) Sacc., Pluteus curtisii Berk., Pluteus eximius (W. Saunders et W.G. Sm.) Sacc., Rhodosporus cervinus (Schaeff.) J. Schröt.
Čeleď: Pluteaceae Kotl. et Pouzar – štítovkovité
Pluteus cervinus
Rozšíření: Je rozšířená téměř na celé Zemi.
Ekologie: Roste hojně od dubna do listopadu v listnatých a smíšených lesích, na trouchnivějícím dřevu listnatých stromů, pařezech, kmenech, větvích, ale i pilinách. Vyrůstá většinou jednotlivě nebo v malých skupinách.
Popis: Klobouk je 3–15 cm široký, v mládí zvoncovitý, později vypouklý až široce rozložený, s ostrým okrajem, za sucha radiálně rozpukaným. Povrch je lesklý, paprsčitě vláknitý, má šedou nebo šedohnědou barvu, na okrajích většinou světlejší. Lupeny jsou vysoké, u třeně volné, u okraje klobouku zaoblené, v mládí mají bílou barvu, později jsou růžové od výtrusného prachu. Třeň je vysoký 5–13 cm, 1–2 cm tlustý, válcovitý, plný, dole zahnutý. Má bělavou barvu s tmavší podélnou vláknitou kresbou na povrchu. Dužnina je bílá, vodnatá, měkká. Chuť a vůně je nevýrazná. Výtrusný prach je růžový, výtrusy hladké, elipsoidní, 5–9 × 4–6 µm velké.
Pluteus cervinusPluteus cervinus
Pluteus cervinusPluteus cervinus
Záměny: Ze štítovek je podobná jedlá štítovka černolemá (Pluteus atromarginatus), která roste na dřevu jehličnatých stromů, je tmavší, má ostří lupenů černé a vzácnější menší jedovatá štítovka vrbová (Pluteus salicinus). Další podobné houby – některé vláknice, čirůvky a závojenky – nerostou na dřevu, ale v půdě.
Poznámka: Je to jedlá, ne příliš kvalitní houba, vhodná do směsí.
Pluteus cervinus
Pluteus cervinus
Fotografováno v průběhu července a října 2008 (u Roztok).