Syn.: Bellardiochloa variegata (Lam.) Kerguélen, Bellardiochloa violacea (Bellardi) Chiov., Festuca aetnensis C. Presl, Festuca argaea Boiss. et Bal., Festuca breunia Facchini, Festuca nebrodensis Jan, Festuca pilosa Haller f. ex Gaudich., nom. illeg., Festuca pilosa var. flavescens (Mert. ex W. D. J. Koch) Godr. et Gren., Festuca poiformis Host, Festuca rhaetica Suter, Poa aetnensis Guss., Poa brennia Facchini, Poa violacea Bellardi, Schedonorus pilosus (Gaudich.) P. Beauv., Schedonorus poiformis (Host) P. Beauv., Schedonorus rhaetica (Suter) P. Beauv., Schedonorus rhaeticus (Suter) P. Beauv., Schoenodorus poiformis (Host) Roem. et Schult., Schoenodorus violaceus (Bellardi) Link
Česká jména: kostřavinec fialový (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: kostravec fialový (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Poa variegata
Rozšíření: Areál se rozkládá v horách střední a jižní Evropy, od Pyrenejí a Karpat až po sicilskou Etnu a pohoří na Balkáně, zasahuje i do asijské části Turecka. V ČR se nevyskytuje, na Slovensku roste velmi vzácně v Belianských Tatrách.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky, sutě a suché výslunné trávníky nad horní hranicí lesa.
Poa variegata
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá tráva vysoká 20–50 cm. Listy jsou svinuté, štětinovité, o průměru jen do 1 mm, sivozelené; jazýček je 3–7 mm dlouhý, špičatý, na okraji dřípený. Květenství je 5–12 cm dlouhá lata; větvičky jsou drsné, v nejnižších větveních jich vyrůstá pohromadě 3–7; klásky jsou smáčknuté, s 3–4 květy, často fialově naběhlé; plevy jsou téměř stejné, 3žilné, na hřbetě kýlovité; pluchy jsou rovněž kýlovité, 5žilné, na vrcholu krátce osinaté, na žilkách a kýlu brvité; plenky jsou 2; tyčinky jsou 3, blizny jsou 2. Obilky jsou nahé.
Ohrožení a ochrana: Druh je ve slovenském červeném seznamu hodnocen jako zranitelný (VU), u našich východních sousedů je také chráněn zákonem.
Poznámka: Rodové zařazení této trávy není jednoznačné, ostatně o tom svědčí složitá synonymika. Smáčknutými klásky s kýlovitými plevami i pluchami se shoduje s lipnicemi, avšak osiny na pluchách připomíná spíše kostřavu.
Poa variegata
Poa variegata
Poa variegata
Fotografováno dne 9. 6. 2015 (Srbsko, Stara Planina, Babin zub).