Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Podicipediformes, Podicipedidae
Syn.: Colymbus nigricollis (Brehm, 1831); Podicipes nigricollis (Brehm, 1831)
Česká jména: potápka černokrká, roháč černokrký
Anglická jména: Black-necked grebe, Eared grebe

Podiceps nigricollis, potápka černokrká
Podiceps nigricollis, potápka černokrká

Rozšíření: Areál druhu se nachází ve střední a jižní Evropě, v mírném pásu Asie, v Africe na severozápadě a jižně od Sahary a v západní části Severní Ameriky.
Na tomto rozsáhlém území jsou rozlišovány tři poddruhy: v Severní Americe žije poddruh Podiceps nigricollis subsp. californicus; jižně od Sahary se vyskytuje poddruh P. n. subsp. gurneyi; v Eurasii a na severozápadě Afriky se nachází poddruh nominátní.

Způsob života: V době rozmnožování navštěvuje malé, mělké tůně s bujnou vegetací, sladkovodní bažiny, jezera a rybníky s porostem rákosu a klidná říční ramena. Mimo období rozmnožování se často stěhuje do solných jezer a nádrží s vysokým obsahem solí nebo do pobřežních mělčin v zátokách a kanálech a do ústí řek.
Živí se hmyzem a jeho larvami, měkkýši, korýši, pulci a drobnými rybkami. Potravu loví pod vodou v hloubce až dva metry.
Je to společenský druh, často se zdržuje v koloniích, a to jak při migraci, tak i během zimy. V některých lokalitách v Severní Americe a Asii vytváří velká hejna.
U nás hnízdící ptáci zimují v západní a jižní Evropě. Na hnízdiště přilétají v dubnu už v párech. Hnízdo, nenápadnou kupku z tlejících vodních rostlin, staví na hladině samice, samec přináší materiál. Samice snáší od května do června 3–6 vajec. Na snůšce sedí střídavě oba partneři po dobu 19–23 dní. Mláďata v pruhovaném prachovém peří vozí na zádech. Zpočátku krmí mladé samec, později se pro potravu potápí i samice. Mladí ptáci se osamostatňují asi v 10 týdnech života. V přírodě se dožívá přibližně 10 let.

Popis: Potápivá kachna dosahující velikosti 28–34 cm, rozpětí křídel 56–60 a hmotnosti 265–400 g. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená. Ve svatebním šatě vrchní část těla, hlava a hrdlo jsou černé. Boky jsou rezavě hnědé a spodní část je bílá. Na temeni zakulacené hlavy je delší černé peří, za okem jsou vějířky prodlouženého zlatožlutého peří. Duhovka oka je červená. Tenký zobák je otočený směrem nahoru. V prostém šatě je zbarvení tmavohnědé, pouze brada, hrdlo, boky a břicho jsou bělavé.

Podiceps nigricollis, potápka černokrká
Podiceps nigricollis, potápka černokrká
Podiceps nigricollis, potápka černokrká
Podiceps nigricollis, potápka černokrká
Podiceps nigricollis, potápka černokrká

Fotografováno dne 26. 4. 2021 (Česko, Čechy, Hostivice).