Syn.: Nageia nivalis (Hook.) Kuntze, Podocarpus montanus Colenso, nom. illeg.
Česká jména: nohoplod (Presl 1846)
Čeleď: Podocarpaceae Endl. – nohoplodovité
Podocarpus nivalis
Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, rovněž na Stewartově ostrově, někdy je uváděn i z Chathamských ostrovů.
Ekologie: Roste při horní hranici rozšíření lesů a v subalpínských křovinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2500 m, na západním pobřeží Jižního ostrova však sestupuje i do pabukových lesů výrazně nižších poloh.
Podocarpus nivalis
Popis: Poléhavý keř s větvemi široce rozprostřenými nebo vystoupavými, až 3 m dlouhými (varieta Podocarpus nivalis var. erectus se vyznačuje růstem přímým, dosahuje výšky až okolo 3 m). Listy vyrůstají na větvích spirálovitě, jsou čárkovité, 0,5–1,5 cm dlouhé a 2–4 mm široké (u var. erectus jsou až 2,5 cm dlouhé), kožovité, tuhé, tupé, na vrcholu hrotité, s výraznou střední žilkou. Samčí šištice jsou úžlabní, 0,5–1,5 cm dlouhé, na stopkách 3–5 mm dlouhých, jednotlivé nebo až po 4; samičí šištice jsou úžlabní, vyrůstají na stopách asi 3 mm dlouhých, s lůžkem se 2 dužnatými červenými listeny. Semena jsou jednotlivá, vejcovitá, 3,5–5,5 mm dlouhá.
Využití: Druh lze pěstovat i v podmínkách střední Evropy celoročně venku.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí z hlediska ohrožení tento nohoplod k druhům méně dotčeným (LC).
Poznámka: K rodu Podocarpus je v současnosti řazeno více než 100 druhů, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech celého světa, na jižní polokouli zasahují dokonce až do mírného pásma.
Podocarpus nivalis
Podocarpus nivalis
Podocarpus nivalis
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range).