POGOSTEMON STELLATUS (Lour.) Kuntze – brvitec

Syn.: Anuragia stellata (Lour.) Raizada, Anuragia verticillata (Benth. ex Wall.) Raizada, Dysophylla benthamiana Hance, Dysophylla esquirolii H. Lév., Dysophylla stellata (Lour.) Benth., Dysophylla verticillata Benth., Eusteralis stellata (Lour.) Panigrahi, Mentha stellata Lour., Mentha verticillata (Benth.) Roxb., Pogostemon benthamianus (Hance) Kuntze, Pogostemon verticillatus (Benth.) Miq.
Česká jména: brvitec (Mareček 1999)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Pogostemon stellatus

Rozšíření: Jihoasijsko-severoaustralský druh s areálem táhnoucím se od Indie, Bangladéše a Bhútánu přes Thajsko, jihovýchodní Čínu a Indočínu až po Indonésii, Novou Guineu a severní Austrálii.

Ekologie: Roste v mokřinách, na březích vodních toků a ploch, objevuje se také na rýžových polích, v nadmořských výškách zhruba 300 až do 1500 m. Kvete v průběhu téměř celého roku.

Pogostemon stellatus

Popis: Jednoletá bylina, 15–80 cm vysoká. Lodyha je na bázi poléhavá, výše vystoupavá až přímá, větvená, dolní internodia jsou krátká, lysá, uzliny jsou někdy chlupaté. Listy vyrůstají v přeslenech po 4–8, jsou přisedlé, čárkovité, 20–70 mm dlouhé a 1,5–4(–7,5) mm široké, na bázi klínovité, po okraji zubaté nebo celokrajné, někdy podvinuté, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu žláznaté, s nezřetelnými vedlejšími žilkami. Květenství je terminální, klasnaté, až 9 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté až vejčité, zhruba 1,5 mm dlouhé, listence jsou nitkovité až čárkovité; kalich je zvonkovitý, v době květu až 1,1 mm dlouhý, později se prodlužující, 5cípý; koruna je nachová, 1,5–1,8 mm dlouhá, 4cípá; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, nitky jsou při bázi chlupaté, čnělka je až 2 mm dlouhá. Plody jsou elipsoidní tvrdky, až 0,6 mm dlouhé, hnědé.

Pogostemon stellatus
Pogostemon stellatus
Pogostemon stellatus
Pogostemon stellatus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 2. 2020 (Laos, okolí Vang Vieng).