Syn.: Polemonium californicum subsp. columbianum (Rydb.) Wherry, Polemonium calycinum Eastw., Polemonium columbianum Rydb., Polemonium pulcherrimum subsp. tricolor (Eastw.) Brand, Polemonium pulcherrimum var. calycinum (Eastw.) Brand, Polemonium tricolor Eastw.
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Polemonium californicum
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v horských oblastech kanadské Britské Kolumbie a amerických států Washington, Idaho, Montana a Oregon, nejjižněji zasahuje až do severní a východní Kalifornie.
Ekologie: Roste na otevřených nebo přistíněných stanovištích v horských lesích a jejich lemech, v nadmořských výškách zhruba od 1600 až do 3100 m. Kvete od května do srpna.
Polemonium californicum
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 12–30(–50) cm dlouhou, žláznatě chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, přízemní zhruba 15 cm dlouhé a až 5 cm široké, lodyžní o něco menší, žláznatě chlupaté, lichozpeřené, s 9–21 lístky, které jsou eliptické až kopinaté, 10–25 mm dlouhé a 5–15 mm široké, celokrajné, vrcholový lístek je většinou srostlý se sousedním párem lístků. Květenství je vrcholičnaté, 5–25květé; kalich je 4–8 mm dlouhý, 5cípý, cípy jsou delší než kališní trubka, špičaté; koruna je zvonkovitá, dosahuje 7–15 mm v průměru, je bledě až tmavě modrá se žlutým středem; tyčinky jsou asi 5 mm dlouhé, pestík je 4–7 mm dlouhý, blizna je 3ramenná. Plody jsou 2–4 mm dlouhé a 2–3 mm široké tobolky.
Poznámka: K rodu Polemonium je v současnosti řazeno 38 akceptovaných druhů, které se vyskytují v Evropě, na severu a východě Asie, v Severní Americe, jeden druh (Polemonium micranthum) zasahuje dokonce i na jih Jižní Ameriky.
Polemonium californicum
Polemonium californicum
Polemonium californicum
Fotografovala Lucie Vančurová, dne 22. 7. 2018 (USA, Oregon, Cascade Range, Mount Hood).