Syn.: Hedeoma incana Torr.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Poliomintha incana
Rozšíření: Severoamerický druh, roste na jihozápadu USA (Colorado, New Mexico, Texas, Arizona, Kalifornie, Utah) a v severním Mexiku (Chihuahua).
Ekologie: Roste na suchých písčitých půdách a skalnatých svazích, v pouštních křovinách a řídkých lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořské výšce do 1700 m. Kvete v dubnu až listopadu.
Poliomintha incana
Popis: Bohatě větvený polokeř nebo keř, silně aromatický, dorůstá výšky 30–100 cm. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, obvykle čtyřhranné. Listy jsou přisedlé, vstřícné, jednoduché, podlouhle eliptické až úzce čárkovité, 0,5–3 cm dlouhé, 2–4 mm široké, hustě pokryté bílými chloupky a drobnými žlázkami obsahujícími éterické oleje, celokrajné. Květy na krátkých stopkách, 10–14 mm dlouhé, vyrůstají po 2–6 v paždí horních listů, kalich je trubkovitý, s trojúhelníkovitými cípy, 3–5 mm dlouhý, purpurově naběhlý, hustě pokrytý krátkými chloupky, koruna trubkovitá, dvoupyská, horní pysk dvoulaločný, dolní trojlaločný, světle levandulové barvy, s fialovými skvrnkami na dolním pysku, tyčinky jsou 2. Semeník se ve zralosti rozpadá na 4 tvrdky.
Využití: Čerstvá nebo sušená nať se používá k aromatizaci potravin a k vylepšení chuti a zvýšení účinku jiných bylin. V tradiční medicíně se užívá vně při léčbě ran, revmatismu a ušních chorob.
Poliomintha incana
Poliomintha incana
Poliomintha incana
Poliomintha incana
Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, NP Arches, Devils Garden Trail).