Česká jména: plevucha (Presl 1846)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Polycarpaea caespitosa
Rozšíření: Endemický druh ostrova Sokotra. Na Sokotranském souostroví roste celkem 8 druhů rodu Polycarpaea, z nichž jen jeden není tamějším endemitem. Dosti početný rod má asi 125 druhů, rozšířených od Makaronésie po Austrálii, s podobným zastoupením endemitů jako na Sokotře se lze setkat i na Kanárských ostrovech.
Ekologie: Roste na vápencových skalách a balvanech od mořské hladiny až do nadmořských výšek kolem 500 m, na útesech korálových vápenců lemujících pobřeží i ve wádí. Klima na lokalitách je horké tropické, s velmi malými srážkami, mnohé lokality jsou ale po část dne zastíněné.
Polycarpaea caespitosa
Popis: Drobnější, asi 20 cm vysoký keřík nebo polokeřík s lysými, na bázi dřevnatějícími větvičkami. Listy jsou převážně ve vícečetných přeslenech, čárkovité, nanejvýš ke špičce nepatrně rozšířené, 1,5–2,5 cm dlouhé a asi 1–2 mm široké. Pětičetné květy tvoří nahlučená hřebínkovitá květenství, kališní lístky jsou volné, hnědavé, korunní lístky jsou bělavé, jen o málo přesahují kalichy, tyčinek je 5, semeník srůstá z 3 plodolistů, čnělka je dokonale srostlá, pouze blizna je trojlaločná. Plodem je mnohosemenná tobolka.
Polycarpaea caespitosaPolycarpaea caespitosa
Polycarpaea caespitosa
Polycarpaea caespitosa
Fotografováno dne 22. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: wádí Derhour).