Syn.: Polycarpa spicata (Wight ex Arn.) Kuntze, Polycarpaea staticiformis Hochst. et Steud.
Česká jména: plevucha (Presl 1846)
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Polycarpaea spicata
Rozšíření: Roste v severovýchodní a východní Africe od Egypta až po Keňu, v Asii od Sinajského poloostrova až po Indii, zasahuje na jih Arabského poloostrova, na sever od jižního Íránu.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci s jednoletými druhy na písčinách, štěrcích i na skalnatých svazích. Většina lokalit leží poblíž pobřeží, ale vystupuje až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Polycarpaea spicata
Popis: Drobná sukulentní jednoletá bylina, dorůstá výšky 2,5–10(–16) cm; lodyha je dichotomicky větvená. Listy tvoří přízemní růžici, jsou dužnaté, čárkovité, obkopinaté až úzce kopisťovité, 5–28 mm dlouhé a 2–8 cm široké, sivé, celokrajné, drobnější lodyžní listy jsou uspořádány v přeslenech; palisty jsou vejčitě kopinaté, asi 1,5 mm dlouhé, třásnité. Květy vyrůstají v klasech sdružených po 2–4 do strboulovitého útvaru; listeny jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé, blanité, bílé nebo hnědavé; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou vejčité až kopinaté, 3–4 mm dlouhé, podél střední žilky hnědavé nebo zelenavé, na okraji blanité; korunní lístky jsou podlouhlé, asi 1,3 mm dlouhé, bílé; andreceum tvoří 3–5 tyčinek; blizna je 3 laločná. Plodem je úzce vejcovitá tobolka s mnoha semeny, otvírá se 3 chlopněmi.
Polycarpaea spicata
Polycarpaea spicata
Polycarpaea spicata
Fotografováno dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut).