Syn.: Polygaloides chamaebuxus (L.) O. Schwarz, Chamaebuxus alpestris Spach, Chamaebuxus coriacea Opiz
Česká jména: vítod dvoukvětný (Presl 1819), vítod dvojkvětý (Sloboda 1852), vítodec kožovitý (Opiz 1852), vítod žlutokvětý (Čelakovský 1879), zimostrázek horský (Polívka 1912, Nauman 1946), zimostrázek alpský (Dostál 1950), zimostrázek nízký (Dostál 1989), zimostrázek alpský (Kubát 2002)
Slovenská jména: buxusček alpský (Dostál 1950)
Čeleď: Polygalaceae R. Br. – vítodovité
Polygala chamaebuxus

Polygala chamaebuxus

Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy – Alpy, Apeniny, Dinaridy, Česko-německá vysočina. U nás se vyskytuje v západní polovině Čech, západní břeh Vltavy překračuje jen ojediněle.
Ekologie: Roste v teplomilných nebo smíšených doubravách, v borech, také na kamenitých svazích, v pásmu od nížin až do hor.
Popis: Nízký vždyzelený polokeř, 5–25 cm vysoký, bohatě větvený, listy řapíkaté, úzce eliptické, až 3 cm dlouhé, kožovité, na okraji podvinuté. Květy po 1–2(–3) ve zdánlivém řídkém koncovém hroznu v úžlabí listenů, 10–15 mm dlouhé, koruna bílá až bledě žlutá s červeným přívěskem nebo celá růžovočervená, křídla vzhůru zahnutá, kvete od dubna do července. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Zimostrázek alpský je u nás zařazen k ohroženým a zákonem chráněným druhům (C3 /§3). Chráněným druhem je i ve Švýcarsku.
Polygala chamaebuxusPolygala chamaebuxus
Polygala chamaebuxus
Polygala chamaebuxus
Fotografováno dne 17. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, okolí Cortina d´Ampezzo).