Syn.: Polygala pinifolia Poir., Psychanthus grandiflorus Spach, Psychanthus myrtifolius (L.) Spach, Psychanthus myrtifolius (L.) Raf.
Čeleď: Polygalaceae R. Br. – vítodovité
Polygala myrtifolia
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, KwaZulu-Natal a Gauteng, také v Lesothu a snad i v jižní Namibii.
Ekologie: Součást křovinné vegetace na kamenitých svazích, roste od hladiny moře až do nadmořské výšky 1350 m.
Polygala myrtifolia
Popis: Přímý nebo rozkladitý keř dorůstající výšky 0,3–2 m; letorosty jsou často sametově chlupaté. Listy jsou střídavé, obvejčité, 2,5–5 cm dlouhé a až 1,3 cm široké, vzácně jen čárkovité, často lehce podvinuté, špičaté. Květy tvoří krátké koncové hrozny, jsou až 1,2 cm dlouhé, souměrné, červenofialové; kališních lísků je 5, volných, 2 tvoří korunovitě zbarvená křídla; dolní korunní lístek nese na konci třásnitý hřebínek, 2 další jsou krátké; tyčinek je 8; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je drobná křídlatá tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Polygala myrtifolia
Polygala myrtifolia
Polygala myrtifolia
Polygala myrtifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus a Gansbaai).