Syn.: Polygonum calcatum Lindman, Polygonum aequale Lindin, Polygonum aviculare subsp. depressum (Meissner) Arcang., Polygonum aviculare subsp. aequale (Lindman) A. et. Gr., Polygonum aviculare subsp. calcatum (Lindman) Thell.
Česká jména: truskavec ptačí leskloplodý (Dostál 1989), truskavec obecný (Kubát 2002)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Polygonum arenastrum
Rozšíření: Kromě tropických oblastí roste po celém světě. U nás velmi hojně v celém území, v horských oblastech vzácněji.
Ekologie: Roste podél polních cest, silnic, na chodnících, návsích, řidčeji rumištích, polích nebo zahrádkách.
Polygonum arenastrum
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina s poléhavými až plazivými lodyhami a většinou s vystoupavými konci. Lodyhy jsou až 60 cm dlouhé, rýhované, větvené, lodyžní články přibližně 2 cm dlouhé. Listy na hlavních i postranních lodyhách přibližně stejně velké, čepel obvykle podlouhlá, obvejčitá, do 3 cm dlouhá a do 1,5 cm široká, zelená až světle zelená, řapík do 5 mm dlouhý, botky suchomázdřité. Květy po 1–5 v úžlabních klubíčkách, okvětní cípy zpravidla stejně dlouhé jako trubka, zelenavé s úzkým bělavým až růžovým lemem. Plodem je trojhranná nažka. Druh kvete od června do října.
Poznámka: Velmi dobře snáší sešlap a mechanické poškozování i znečištění stanovišť různými látkami. Jedná se o nejhojnější druh celého rodu u nás.
Polygonum arenastrum
Polygonum arenastrum
Fotografováno dne 11. 8. 2010 (Lidice).