POLYGONUM EQUISETIFORME Sm. – rdesno / stavikrv

Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Polygonum equisetiforme

Rozšíření: Mediterán – od Portugalska až po Turecko (v této oblasti je areál druhu dosti nesouvislý), Blízký východ, Střední Asie (Uzbekistán). Introdukován na Azorské ostrovy.

Ekologie: Roste ve stepích, polopouštích i pouštích, v křovinách, na slaniskách, u okrajů cest, na narušených a obdělávaných plochách. Kvete téměř po celý rok.

Polygonum equisetiforme

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s dřevnatějící bází, rozprostřený nebo skoro přímý, kořenující v nodech, s početnými lodyhami bohatě větvenými, 30–100 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, s bělavou objímavou pochvou 3–4 mm dlouhou, jednoduché, úzce eliptické, 2–6 × 0,5–1,5 cm, okraje jsou celistvé nebo u vrcholu zubaté, špičaté, za květu již opadané. Květenství je terminální, hroznovité, jednotlivé květy vykvétají po 1–3 v paždí velmi krátkých listenů, jsou krátce stopkaté, koruny růžově bílé, 2–4 mm v průměru. Plodem je nažka, lesklá, téměř černá, 2–5 mm dlouhá.

Využití: Používá se jako náhražka čaje. V lidové medicíně je odvar využívaný k léčbě průjmu, chorob močových cest, k hojení ran a popálenin. V době sucha je spásán dobytkem.

Polygonum equisetiforme
Polygonum equisetiforme
Polygonum equisetiformePolygonum equisetiforme

Fotografováno dne 14. 10. 2012 (Izrael, Jeruzalém).