Syn.: Dendrorchis rosea (Ridl.) Kuntze, Dendrorkis rosea (Ridl.) Kuntze, Polystachya bicolor Rolfe, Polystachya hildebrandtii Kraenzl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Polystachya rosea

Rozšíření: Pochází z Madagaskaru, kde roste zejména v severní a severovýchodní části, dále se vyskytuje na Seychelách, a to pouze na vysokých ostrovech Mahé a Silhouette.

Ekologie: Obvykle roste jako epifyt (jen příležitostně i na skalách) v deštných lesích ve vyšších nadmořských výškách, vystupuje až do 1800 m. Vyžaduje polostín nebo výslunné stanoviště.

Polystachya rosea

Popis: Drobná bylina vysoká 15–20 cm; netvoří pahlízy. Listy jsou obkopinaté až podlouhlé, 8–13 cm dlouhé a 0,7–1,3 cm široké, žlábkovité, na bázi s pochvou. Květenství je hrozen, někdy na bázi rozvětvený; na bázi obvykle s 3 pochvovitými listeny; listeny pod květy jsou vejčité, 2,5–4 mm dlouhé; květy jsou resupinátní, zvonkovité, asi 5 mm široké, růžovonachové; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, 5–8 mm dlouhé, špičaté; postranní vnitřní okvětní lístky jsou čárkovité, asi 6 mm dlouhé; pysk je trojlaločný, 4,6–8 mm dlouhý a 3–5 mm široký, často bělavý, prostřední lalok je uťatý nebo vykrojený. Plody jsou až 1,5 cm dlouhé, úzce vřetenovité tobolky.

Poznámka: Do rodu Polystachya se řadí asi 240 druhů, které rostou v tropech celého světa, přičemž největší diverzity dosahuje na africkém kontinentě, asi 20 druhů se vyskytuje v tropické Americe. Některé druhy, např. Polystachya concreta, mají velmi rozsáhlý areál, zahrnující více kontinentů.

Polystachya rosea
Polystachya rosea

Fotografováno dne 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Morne Blanc).