Syn.: Polypodium lonchitis L., Aspidium lonchitis (L.) Swartz, Dryopteris lonchitis (L.) O. Kuntze
Česká jména: kaprad chobotitý (Sloboda 1852), popratka hrálovitá (Opiz 1852), kaprad hrálovitý (Čelakovský 1879), kapradina hrálovitá (Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: papradina kopijovitá (Dostál 1950), papraďovec kopijovitý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Dryopteridaceae Ching – kapraďovité
Polystichum lonchitis
Rozšíření: Hory střední a jižní Evropy, Skandinávie, Island, Grónsko, roztroušeně i v Asii a Severní Americe. U nás se v minulosti druh vyskytoval pouze asi na třiceti lokalitách, dnes je ještě vzácnější.
Ekologie: Roste na vlhčích skalnatých stanovištích, ve světlých horských lesích a v kosodřevině, nejčastěji na vápenci při horní hranici lesa, v Tatrách až do výšky 2 255 m n. m.
Popis: Víceletá kapradina se stále zelenými tuhými listy, které jsou uspořádány v růžici, 20–50 cm vysoká. Listy 1krát zpeřené, krátce řapíkaté, čepel kožovitá, úkrojky osténkatě zubaté. Výtrusnice jsou jen v horní polovině listu. Doba zralosti výtrusů červen až září.
Ohrožení a ochrana: Úbytek této velice krásné kapradiny je poměrně značný, je zařazena k silně ohroženým druhům naší flóry (C2b), podle zákona je chráněna jako druh kriticky ohrožený (§1).
Polystichum lonchitisPolystichum lonchitis
Polystichum lonchitisPolystichum lonchitis
Fotografováno ve dnech 10. 7. a 5. 9. 2003 (Hrubý Jeseník, Velká kotlina).