Syn.: Deguelia grevei Drake, Diphaca pervilleana Baill., Neodunnia longiracemosa R. Vig.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Pongamiopsis pervilleana
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v západní části ostrova, nejvíce lokalit je soustředěno především na jihozápadě, byl zaznamenán v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara. Rozlišují se jen tři druhy tohoto rodu, všechny se vyskytují výhradně na Madagaskaru.
Ekologie: Roste v trnitém buši a v suchých lesích, nestoupá do nadmořských výšek nad 1000 m.
Pongamiopsis pervilleana
Popis: Keř až malý strom, 3–6(–14) m vysoký, bohatě větvený, s šedohnědou borkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 5–7(–9) jařmy lístků, které jsou krátce řapíkaté, eliptické, 15–30(–40) mm dlouhé a 7–10(–15) mm široké, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, mírně podvinuté; palisty záhy opadávají. Květenství je hroznovité, až 7 cm dlouhé, 3–10květé; kalich je miskovitý až zvonkovitý, s 5 krátkými cípy, růžový až nahnědlý; koruna je zhruba 1 cm dlouhá, narůžovělá až nafialovělá, pavéza nese světlejší skvrnu. Plodem je elipsoidní až široce vejcovitý lusk, 2–4 cm dlouhý, na bázi klínovitý, na vrcholu zašpičatělý, jednosemenný.
Záměny: Rod Pongamiopsis je blízce příbuzný s rodem Millettia, od nějž se odlišuje především tvarem plodů – druhy rodu Millettia mají lusky poněkud protáhlejší. Další dva druhy rodu Pongamiopsis (P. amygdalina a P. viguieri) jsou na Madagaskaru podstatně vzácnější, vyskytují se jen na severu a severozápadě ostrova.
Využití: Z kořenů keře se připravuje jed na ryby, dřevo se používá při stavbách.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na francouzského botanika Augusta Pervilléa (zemřel 1868), který se zasloužil o poznání flóry Madagaskaru, Réunionu i Seychel. S jeho jménem se setkáme rovněž například u seychelské láčkovky Nepenthes pervillei, madagaskarského keře Phyllanthus pervilleanus, byl po něm pojmenován i madagaskarsko-maskarénský rod Pervillaea.
Pongamiopsis pervilleana
Pongamiopsis pervilleana
Pongamiopsis pervilleana
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 3. 11. 2014 (Madagaskar, Toliara, Ifaty, Parc Mosa).