Syn.: Narukila cordata (L.) Nieuwl., Pontederia angustifolia Pursh, Pontederia lanceolata Nutt., Pontederia lancifolia Muhl., Pontederia maculata Donn, Pontederia mucronata Raf. ex Torr., Pontederia nymphaeifolia Kunth, Pontederia obtusifolia (Raf.) A. DC., Pontederia ovalis Mart. ex Schult. et Schult. f., Sagittaria cerulea Raf., Umsema obtusifolia Raf., Unisema cordata (L.) Farw., Unisema latifolia Raf., Unisema rotundifolia Raf.
Česká jména: modráska srdčitá (Kaplan in Hadinec et Lustyk 2009)
Čeleď: Pontederiaceae Kunth – modráskovité
Pontederia cordata
Rozšíření: Americký druh, vyskytuje se v rozsáhlém areálu, který se rozprostírá od východní části Severní Ameriky (od východní Kanady až po Floridu, na západ zasahuje až do Minnesoty a východního Texasu) přes Střední Ameriku (Belize, Kostarika) až na jih Jižní Ameriky (od Kolumbie přes Brazílii až do Uruguaye a severní Argentiny). Byl zavlečen také do jihovýchodní Austrálie a jižní Afriky, rovněž na ostrov Ascension. V Evropě byl nepůvodní výskyt zjištěn v jižní Anglii, západním Německu, Švýcarsku a severní Itálii. I v České republice bylo v poslední době zjištěno několik výskytů této rostliny ve volné přírodě; zpravidla se jedná o záměrné výsadby do přírody, minimálně v jednom případě však šlo zřejmě o spontánní uchycení vyplavené rostliny. Rod zahrnuje celkem 6 druhů, všechny se vyskytují na západní polokouli.
Ekologie: Roste v pobřežních zónách jezer a vodních nádrží, v severní části areálu v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 500 m, na jihu stoupá až do výšky okolo 1000 m n. m. Na Floridě kvete od března do listopadu, v chladnějších oblastech je tento interval kratší.
Pontederia cordata
Popis: Vytrvalá vodní bylina s oddenkem zakořeněným v bahně, až 120 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy jsou dvojtvaré, spodní přisedlé, čárkovité, řapíkaté listy vystupují nad vodní hladinu a jsou kopinaté až srdčité, 6–22 cm dlouhé a 0,7–12 cm široké. Hroznovité květenství je 2–15 cm dlouhé a je složeno až z několika set 6četných květů, květenství podpírá toulec 5–17 cm dlouhý. Koruna je nálevkovitá, modrá, se dvěma žlutými skvrnami na horním středním okvětním lístku. Plodem je tobolka.
Druh je velmi variabilní, morfologické rozdíly se projevují především ve tvaru listové čepele. Podle tohoto znaku byla popsána řada variet, které byly někdy hodnoceny dokonce jako samostatné druhy. Od této koncepce se v posledních letech upouští, rozdíly ve tvaru čepele byly totiž pozorovány nejen v rámci jednotlivých populací, ale dokonce i u jednotlivých rostlin.
Využití: Jako okrasná rostlina se pěstuje v mnoha oblastech světa, může zplaňovat a chovat se invazivně. V našich klimatických podmínkách přežívá bez ochrany jen mírné zimy.
Poznámka: Rodové jméno odkazuje na italského lékaře a botanika Giulia Pontederu.
Pontederia cordata
Pontederia cordataPontederia cordata
Pontederia cordataPontederia cordata
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 10. 7. 2012 (Polabí, rostliny pocházejí z kultury), a Karel Bergmann, v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte National Park).