Syn.: Aigiros balsamifera (L.) Lunell, Populus acladesca K. Koch, Populus latifolia Moench, Populus lindleyana Booth ex Loudon, Populus longifolia Fisch. ex Loudon, Populus macrophylla Lindl., Populus ontariensis Lodd. ex Loudon, Populus pseudobalsamifera Turcz., Populus salicifolia Raf., Populus salicifolia Loudon, Populus viminalis Lodd. ex Loudon, Populus viminea Wesm., Populus wobstii R. I. Schröd. ex Dippel
Česká jména: topol balzámový (Kubát 2002)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Populus balsamifera

Rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky, kde roste v rozsáhlém území od Aljašky až po Newfoundland, na jih zasahuje v USA po Colorado, Illinois a Západní Virginii. Ojedinělý výskyt byl zaznamenán i na ruské Čukotce. Pěstuje se i na jiných kontinentech. V Evropě je roztroušeně vysazován, i z ČR pochází větší počet nálezů z parků i volné přírody, byl u nás pěstován už v roce 1776 (Smíchov) či 1808 (Hluboš).

Ekologie: Stanovištěm jsou světlé boreální lesy, velmi často podél vodních toků, také na okrajích rašelinišť; v jižnějších oblastech preferuje horské polohy. V domovině vystupuje až do nadmořských výšek 2900(–3700) m.

Populus balsamifera

Popis: Dvoudomý opadavý strom až 40 m vysoký; borka je rezavě hnědošedá, rýhovaná; větvičky jsou načervenalé, lysé až chlupaté; pupeny jsou pryskyřičné, vonné. Listy jsou střídavé; řapík je 1,5–5 cm dlouhý, obvykle oblý; čepel je vejčitá až kopinatá, (2,5–)5–9(–15) cm dlouhá a (0,7–)3–5,5(–9) cm široká, na líci tmavozelená, lesklá, na rubu nasivělá, často s červenooranžovými pryskyřičnými nádržkami, na bázi zaokrouhlená, celokrajná až velmi jemně vroubkovaná, nebrvitá, na vrcholu tupá až špičatá. Květenství jsou převislé jehnědy 7,5–15 cm dlouhé, obvykle s 50–70 květy; květní obaly chybí; v samčích květech je 20–30 tyčinek; v samičích květech je semeník vejcovitý srostlý z 2 plodolistů. Plodem je vejcovitá, (3–)5–8 mm dlouhá lysá tobolka; semena jsou ochmýřená.

Ohrožení a ochrana: Druh je uveden v Červené knize Ruska.

Poznámka: Nejpodobnějším topolem je východoasijský Populus simonii, který se odlišuje klínovitými bázemi listů a kratšími řapíky. Dalším podobným druhem je Populus gileadensis, který snad představuje křížence s druhem Populus deltoides; odlišuje se listy na okraji brvitými.

Populus balsamiferaPopulus balsamifera
Populus balsamifera
Populus balsamifera
Populus balsamifera

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 25. 7. 2013 a 12. 6. 2016 (ČR, Šumava, Bučina a Svinná Lada).