Syn.: Aigiros nigra (L.) Nieuwl., Populus caudina Ten., Populus italica (Münchh.) Moench, Populus neapolitana Ten., Populus nigra subsp. pyramidalis Čelak., Populus nigra var. italica (Moench.) Koehne, Populus pyramidalis Rozier
Česká jména: topol černý (Kubát 2002, Danihelka 2012)
Slovenská jména: topoľ čierny (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité
Populus nigra
Rozšíření: Morfologicky poměrně dosti variabilní druh pocházející z Evropy, severozápadní Afriky a západní i střední Asie. Jeho areál se táhne od Maroka a Španělska přes střední a jižní Evropu, Ukrajinu, Kavkaz, Kazachstán a Sibiř až po čínskou autonomní oblast Sin-ťiang. Bývá vysazován i v mnoha dalších částech světa, byl zavlečen do východní Asie, Severní i Jižní Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland. Poslední zbytky našich původních populací se nacházejí v Poohří, středním Polabí a v moravských úvalech.
Ekologie: Roste v lužních lesích, na vlhkých stanovištích podél vodních toků. Na původních lokalitách je však v současnosti již velmi vzácný, byl nahrazen vysazenými kultivary i hybridními topoly. Snad nejčastěji je vysazována varieta Populus nigra var. italica, tedy tzv. vlašský topol (na našich snímcích), který se vyznačuje vysokou válcovitou korunou.
Populus nigra
Populus nigra
Popis: Dvoudomý opadavý strom dorůstající výšky 30–40 m, s korunou rozkladitou (u var. italica vřetenovitě válcovitou) a kmenem dosahujícím průměru 1–2 m. Borka je černavá, podélně rozpukaná. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, kosníkovité až vejčité, 4–10 cm dlouhé a 3–8 cm široké, na bázi klínovité, na okraji vroubkované, na vrcholu dlouze zašpičatělé, lysé. Květenstvím jsou převislé jehnědy; samčí květy mají 12–25 tyčinek, jejich prašníky jsou karmínově červené, samičí květy mají 2 zelenavé blizny. Jehnědy jsou v době plodu až 15 cm dlouhé, tobolky jsou vejcovité, 4–7 mm dlouhé. Dožívá se zhruba 150 let.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) řadí tento topol k druhů nedostatečně prostudovaným (DD), evropské původní populace jsou téměř na hranici vyhynutí. Červený seznam České republiky (2012) klasifikuje nominátní poddruh této dřeviny jako kriticky ohrožený (C1t).
Využití: Dřevo je poměrně měkké a málo trvanlivé, používá se k výrobě překližek a beden.
Populus nigra
Populus nigra
Populus nigra
Populus nigra
Fotografováno ve dnech 17. 8. a 17. 10. 2017 (okolí Českého Brodu).