Syn.: Potamogeton perfoliatus subsp. richardsonii (A. Benn.) A. E. Murray, Potamogeton perfoliatus var. richardsonii A. Benn., Potamogeton perfoliatus subsp. richardsonii (A. Benn.) Hultén, Potamogeton perfoliatus var. sachalinensis H. Lév., Potamogeton sachalinensis (H. Lév.) H. Lév., Spirillus perfoliatus var. richardsonii (A. Benn.) Nieuwl.
Čeleď: Potamogetonaceae Bercht. et J. Presl – rdestovité
Potamogeton richardsonii
Rozšíření: Vyskytuje se v Severní Americe a ve východní Asii. Severoamerický areál se táhne od Aleut a Aljašky až po Labrador a Newfoundland, na jih zasahuje ve Spojených státech až do Arizony, na východě po Maryland.
Ekologie: Ponořená rostlina, provází jezera s přirozeně mezotrofními, čistými, průhlednými vodami s nízkou koncentrací dusíkatých látek. Vystupuje až do nadmořské výšky 3000 m.
Potamogeton richardsonii
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem kořenícím ve dně; lodyhy mohou dosahovat délky až 1 m; turiony se nevytvářejí. Všechny listy jsou ponořené, střídavé, přisedlé, vejčité až úzce kopinaté, 1,6–13 cm dlouhé a 0,5–2,8 cm široké, jemné, zprohýbané, s 3–35 žilkami, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, kadeřavé, na vrcholu tupé nebo špičaté, ale nikoli kápovité; palisty jsou volné, vytrvalé, rozpadají se podél žilek do vláken. Květenství je vynořený válcovitý klas 1,3–3,7 cm dlouhý; květy jsou přisedlé, drobné, 4četné; okvětní lístky jsou drobné, kožovité; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří 4 volné plodolisty. Plody jsou zploštěle obvejcovité, 2,2–4,2 mm dlouhé, s přímým zobánkem.
Poznámka: Velmi blízce příbuzný druhu Potamogeton perfoliatus, s nímž se setkává v části svého areálu; liší se především charakterem palistů, ale také často ostrými špičkami listů.
Potamogeton richardsonii
Potamogeton richardsoniiPotamogeton richardsonii
Potamogeton richardsonii
Potamogeton richardsonii
Potamogeton richardsonii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Jasper NP, Moose Lake) a 28. 7. 2013 (Kanada, Alberta: Banff NP, Johnston Lake).