Syn.: Potentilla bocconei Nestl.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla apennina
Rozšíření: Roste v horách jižní a jihovýchodní Evropy. V Itálii se vyskytuje ve vysokých Apeninách od provincie Marche až po Molise a Kampánii, dále roste na Balkáně od Bosny a Hercegoviny po Bulharsko a severní Řecko, na jihovýchodě areálu je navíc odlišována samostatná subsp. stojanovii.
Ekologie: Vyskytuje se ve štěrbinách vápencových skal v nadmořských výškách 1800–2500 m.
Potentilla apennina
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 5–15 cm, celá stříbrošedě hedvábitě chlupatá; lodyhy jsou na bázi dřevnaté a nesou zbytky odumřelých listů, kvetoucí výhony jsou vystoupavé, o něco delší než přízemní listy. Listy jsou střídavé, trojčetné; řapík je 3–6 cm dlouhý; lístky jsou kopisťovité, 0,7–1 cm dlouhé a 3–5 mm široké, na vrcholu s 2–3 zoubky, vzácně celokrajné. Květenství je zkrácené, obvykle trojkvěté, květy jsou téměř přisedlé; kališní lístky jsou 4–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, 0,8–1 cm dlouhé, smetanově bílé; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou početné. Plody jsou chlupaté nažky.
Záměny: Jedna z jihoevropských horských mochen s bílými, resp. růžovými květy. Patří sem více druhů z Alp, např. Potentilla caulescens, rostoucí v celém pohoří, východoalpské Potentilla clusii a Potentilla nitida, západoalpské Potentilla valderia a Potentilla nivalis i korsicko-sardinská Potentilla grammopetala.
Potentilla apennina
Potentilla apennina
Potentilla apennina
Potentilla apennina
Potentilla apennina
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Sella del Brecciaio).