Syn.: Potentilla impolita Wanhlenb., Potentilla neglecta Baumg., Potentilla incanescens Opiz, Potentilla argentea var. dissecta Wallr., Potentilla tenuiloba Jordan, Potentilla argentea var. demissa (Jordan) Lehm., Potentilla impolita subsp. dissecta (Wallr.) Soó
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla argentea
Rozšíření: Druh se vyskytuje v Evropě a Asii, druhotně v Severní Americe a na Novém Zélandu. U nás roste v teplejších oblastech hojně, v chladnějších roztroušeně.
Ekologie: Roste na sušších travnatých stanovištích, na keřnatých stráních, na kamenitých i skalnatých svazích, píscích, lesních světlinách i antropicky ovlivňovaných stanovištích. Kvete od června do července.
Potentilla argentea
Popis: Vytrvalé byliny s krátkým, nevětveným oddenkem. Lodyhy s přízemními listovými růžicemi vytvořenými až po odkvětu, 10–30 cm vysoké, přímé nebo vystoupavé, bohatě olistěné, plstnatě chlupaté. Dolní lodyžní listy dlanitě 5–7četné; prostřední lístek klínovitě obvejčitý, 1–3 cm dlouhý, 0,5–1,5 cm široký, s (1–)2–3(–5) páry úkrojků, jednoduchými nebo s 1–3 postranními zoubky; na líci jsou lístky zelené až bělavé, na rubu šedobílé až sněhobílé, se zapojenou plstí. Květenství 10–50květé. Květy mají 1,3 cm v průměru, kalich hustě až plstnatě chlupatý, korunní lístky žluté, delší než kalich. Plodem jsou nažky.
Potentilla argenteaPotentilla argentea
Potentilla argentea
Fotografováno dne 3. 6. 2008 (Praha, Divoká Šárka).