Syn.: Drymocallis agrimonioides (Pursh) Rydb., Drymocallis arguta (Pursh) Rydb., Geum agrimonioides C. A. Mey., Geum agrimonoides Pursh
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla arguta
Rozšíření: Areál tohoto druhu zahrnuje velkou část severoamerického kontinentu, nezasahuje jen do jižních státu USA, chybí tedy v oblasti od Kalifornie přes Texas až po Severní Karolinu.
Ekologie: Roste v prérii, ve světlých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete od června do července.
Potentilla arguta
Popis: Vytrvalá bylina, 40–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, zelená až načervenalá, chlupatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, se 7–11 lístky, které jsou eliptické, 1,5–4 cm dlouhé, na okraji zubaté, terminální lístek je největší, až 7 cm dlouhý; lodyžní listy jsou střídavé, s 3–5 lístky. Květenství je terminální, 10–40květé; kališní lístky jsou (5–)7–10 mm dlouhé; korunní lístky široce eliptické, (5–)7–9 × (5–)6–8 mm, bělavé, někdy až nažloutlé. Plodem je nahnědlá nažka, asi 1 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Četnost výskytu tohoto druhu je klasifikována různými stupni ohrožení v amerických státech Arkansas, Connecticut a Ohio.
Potentilla argutaPotentilla arguta
Potentilla arguta
Potentilla arguta
Fotografováno ve dnech 9. 7. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Edworthy Park), 20. 6. 2015 (Alberta, Benchlands) a 8. 7. 2015 (Calgary, Nose Hill Park).