POTENTILLA ATROSANGUINEA G. Lodd. ex D. Don – mochna tmavočervená / nátržník

Syn.: Potentilla argyrophylla var. atrosanguinea (G. Lodd. ex D. Don) Hook. f., Potentilla atropurpurea de Vriese
Česká jména: mochna tmavočervená (Mareček 1999)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla atrosanguinea

Rozšíření: Himálajský druh, vyskytuje se v horských masivech táhnoucích se od severu Pákistánu a severní Indie až po Nepál a jižní Tibet.

Ekologie: Roste na travnatých a skalnatých svazích, v horské křovinaté vegetaci, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 2300 až do 4500 m. Kvete v květnu a červnu.

Potentilla atrosanguinea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 15–20(–50) cm dlouhou, šedobíle chlupatou, olistěnou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou eliptické, vejčité až obvejčité, 1,5–5 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, po okraji ostře pilovité, na líci řídce přitiskle chlupaté či olysalé, na rubu bíle plstnaté. Květy jsou nápadné, dosahují průměru 20–38 mm, kališní lístky jsou kopinaté, chlupaté, korunní lístky jsou 10–19 mm dlouhé, na vrcholu vykrojené, sytě červené. Plodem je nažka.

Využití: Pěstuje se i v evropských zahradách jako dekorativní trvalka, objevuje se tu v několika kultivarech lišících se především intenzitou barvy květů, kultivary bývají často bledší. V kultuře mohou být navíc i podobné rostliny hybridní, např. Potentilla ×russelliana (kříženec s druhem Potentilla nepalensis). Rostliny na našich snímcích pocházejí z botanické zahrady v Meise, kam se údajně dostaly přímo z indické himálajské oblasti Garhvál.

Poznámka: Částí literatury bývá tato barvou květů velmi charakteristická mochna synonymizována s druhem Potentilla argyrophylla, pak se obvykle uvádí, že může mít květy žluté, oranžové i červené. Jindy je od onoho druhu rozlišována v ranku variety, nominátní varieta P. argyrophylla var. argyrophylla má potom korunní lístky, tyčinky a čnělky žluté, zatímco var. atrosanguinea sytě rudé.

Potentilla atrosanguinea
Potentilla atrosanguinea
Potentilla atrosanguinea
Potentilla atrosanguinea

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).