POTENTILLA AUREA L. – mochna zlatá / nátržník zlatý

Syn.: Dynamidium aureum (L.) Fourr., Fragaria aurea (L.) Crantz, Potentilla halleri Ser., Potentilla alpina Zimmeter
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla aurea

Rozšíření: Evropské hory od Pyrenejí přes Francouzské středohoří, Juru, Schwarzwald, Sudety, Alpy a Apeniny po Karpaty. U nás se vyskytuje v Krkonoších, Jeseníkách, Kralickém Sněžníku, Javorníkách a Beskydech, a to od montánního stupně výše. Tato pohoří tvoří severní hranici jejího areálu. Na Slovensku roste ve většině vyšších pohoří.

Ekologie: Roste na horských loukách, pastvinách a holích, v rozvolněných horských lesích a na jejich okrajích, v kleči. Dává přednost kyselým půdám chudým na živiny. Kvete od května do července.

Popis: Vytrvalá 3–30 cm vysoká bylina. Lodyhy postranní, vystoupavé, olistěné, přitiskle chlupaté. Listy řapíkaté, dlanitě složené, přízemní pětičetné, řapíky přitiskle chlupaté, lístky na líci lysé, na rubu hustě krátce chlupaté, prostřední lístek nejdelší, 1,5–3 cm dlouhý a 0,5–1,5 cm široký, v horní části pilovitě zubatý. Květy jsou pravidelné, pětičetné, 1,3–2,5 cm v průměru, kalich chlupatý, korunní lístky delší než kalich, zlatožluté, na bázi s oranžovou skvrnou. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je mochna zlatá u nás hodnocena jako ohrožený druh (C3).

Potentilla aureaPotentilla aurea
Potentilla aureaPotentilla aurea

Fotografováno dne 20. 8. 2007 (Slovensko, Nízké Tatry, Kraľova hoľa).