Syn.: Fragaria bifurca (L.) Crantz, Schistophyllidium bifurcum (L.) Ikonn., Sibbaldianthe bifurca (L.) Kurtto et T. Erikss.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla bifurca
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem s centrem výskytu ve Střední Asii, rozšířený od Kašmíru a Tibetu až po Mongolsko, na západě však zasahuje i do východní Evropy, na východě do severo- a středočínských provincií (např. Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Čching-chaj, Kan-su, Sin-ťiang, S’-čchuan) a Koreje. Velmi variabilní druh, v areálu se rozlišuje několik poddruhů. Naše fotografie představují patrně poddruh P. b. subsp. orientalis, který se vyskytuje v západním Himálaji, ve východní části Mongolska, ale též v evropské i asijské části Ruska (snad až po Jakutsko a Dálný východ – syn. Potentilla semiglabra Juz.).
Ekologie: Roste ve světlých lesích, na horských travnatých svazích, podél vodních toků, při okrajích polí a cest, ve stepích, na píscích, v pásmu od 400 až do 4800 m n. m. Vyobrazený poddruh je snad rostlinou spíše vysokohorskou, objevuje se na alpínských loukách, na skalnatých a kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 2700 až do 4800 m. Kvete od května do října.
Potentilla bifurca
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 5–20 cm vysoký, s podzemními větvemi. Nadzemní lodyhy jsou vystoupavé až poléhavé, chlupaté. Listy jsou řapíkaté, 3–8 cm dlouhé, palisty při dolních listech jsou blanité, na rubu chlupaté nebo lysé, na horních listech vejčité, bylinné; listy jsou lichozpeřené, s 3–8 jařmy lístků, lístky jsou většinou vstřícné, podlouhlé až obvejčité, 5–15 mm dlouhé a 4–8 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo pilovité, na vrcholu špičaté, někdy 2–3klané. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudých chocholících, koruny dosahují 7–15 mm v průměru; kališní lístky jsou vejčité, špičaté; korunní lístky obvejčité, žluté, delší než lístky kališní. Plody jsou nažky.
Poznámka: V roce 2003 byl tento druh vyčleněn z rodu Potentilla do monotypického rodu Sibbaldianthe. Na tomto místě se stále přidržujeme koncepce širokého rodu Potentilla.
Potentilla bifurca
Potentilla bifurca
Potentilla bifurca
Potentilla bifurca
Fotografoval Jindřich Houska, dne 4. 8. 2013 (Indie, Ladakh, kousek pod sedlem Dungduchen La směrem k Sumda Chemno).