Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla flabellifolia
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jihu kanadské Britské Kolumbie a jihozápadní Alberty přes americké státy Washington, Idaho, Montana a Oregon až do severní a východní Kalifornie.
Ekologie: Roste na horských, subalpínských i alpínských vlhkých až mokrých loukách, na vlhkých skalnatých svazích, na březích vodních toků a na prameništích, v lemech jehličnatých lesů, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3700 m. Kvete od července do září.
Potentilla flabellifolia
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–30 cm dlouhou, lysou nebo řídce chlupatou. Přízemní listy jsou 3četné, řapík je 1–15(–18) cm dlouhý, chlupatý, lístky jsou obvejčité, prostřední lístek je 1–5 cm dlouhý a 1–3,5 cm široký, krátce řapíčkatý, po okraji se 7–15 zuby, lysý nebo řídce chlupatý; lodyžní listy 1–2, redukované. Květenství je 1–6květé, jeho stopka je rovná, 0,3–5 cm dlouhá; listeny kalíšku jsou eliptické až vejčité, 3,5–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou kopinaté, 4–8 mm dlouhé, špičaté nebo tupé; korunní lístky jsou vejčité, 5–10(–12) mm dlouhé, na vrcholu vykrojené; nitky tyčinek jsou 1,5–3 mm dlouhé, prašníky až 1,5 mm dlouhé; plodolistů 20–50. Plodem je nažka až 1,5 mm dlouhá.
Potentilla flabellifolia
Potentilla flabellifoliaPotentilla flabellifolia
Potentilla flabellifolia
Potentilla flabellifolia
Potentilla flabellifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Lassen Volcanic National Park).