Syn.: Potentilla adscendens Waldst. et Kit. ex Willd., Potentilla pratensis Schur, Potentilla schurii Fuss ex Zimmeter
Česká jména: mochna rozkladitá (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: mochna rozložitá (Dostál 1950), nátržník rozložitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla patula
Rozšíření: Roste ve střední a jihovýchodní Evropě, od ČR, Slovenska a Rakouska po Bulharsko, na východ po západní Kazachstán. U nás jen v Hustopečské pahorkatině na jižní Moravě, dnes na několika posledních lokalitách.
Ekologie: Optimum nachází na stepních stráních, lemech hájů nebo na lesních světlinách. Kvete v dubnu a květnu.
Potentilla patula
Popis: Vytrvalé byliny s nevětveným, nanejvýš stěsnaně vícehlavým oddenkem. Lodyhy postranní, do 20 cm vysoké, vystoupavé, s 2–3 listy, které jsou 5–7četné, přízemní listy jsou většinou 7četné, listy s řapíky přitiskle chlupatými. Květy s češulemi odstále chlupatými, kališními lístky trojúhelníkovitými nebo vejčitými, lysými nebo podél střední žilky, někdy i na ploše řídce chlupatými, lístky kalíšku úzce čárkovitě kopinatými a korunními lístky žlutými. Plodem je nažka.
Záměny: Dost podobná mochna sedmilistá (Potentilla heptaphylla) se liší nápadně odstálým oděním řapíků a širšími lístky kalíšků.
Ohrožení a ochrana: Roste na několika posledních lokalitách s minimem početnějších populací. Patří k vymírajícím, kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1b). Ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§1). Na Slovensku je druhem ohroženým (EN), rovněž chráněným zákonem (§).
Potentilla patula
Potentilla patula
Potentilla patula
Potentilla patula
Potentilla patula
Potentilla patula
Fotografováno dne 3. 5. 2015 (u Hovoran).