Syn.: Comarum salesovianum (Stephan) Asch. et Graebn., Comarum salesovii (Stephan ex Willd.) Bunge, Comarum salesowianum (Stephan) Asch. et Graebn., Comarum salessowii (Stephan ex Willd.) Bunge, Farinopsis salesoviana (Stephan) Chrtek et Soják, Potentilla salesovii Stephan ex Willd.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla salesoviana
Rozšíření: Areál je dosti rozsáhlý, zahrnuje horské oblasti Altaje v Rusku i Mongolsku, Ťan-šan a další středoasijská pohoří ve středoasijských republikách, ve východním Afghánistánu, na severu Pákistánu a Indie, v Tibetu, v Číně dále v provinciích Sin-ťiang, Kan-su, Ning-sia, Čching-chaj a Vnitřní Mongolsko.
Ekologie: Provází kamenitá místa na horských svazích, v roklinách a kolem potoků v nadmořské výšce 2500–4000 m.
Potentilla salesoviana
Popis: Vytrvalý polokeř, rozrůstá se pomocí plazivých dřevnatých výhonů 15–30 cm dlouhých, pokrytých zaschlými palisty; květonosné stonky bylinné, 10–15 cm dlouhé, jemně pýřité, na bázi hustě olistěné. Listy jsou střídavé, řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, s 3–5 jařmy; lístky jsou přisedlé nebo kratičce řapíčkaté, kožovité, obvejčité, 2–3,5(–4) cm dlouhé a 1–1,4 cm široké, na líci lysé, na rubu bíle pomoučené, na okraji s 10–14 ostrými zoubky, na vrcholu špičaté; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; palisty jsou vejčité až kopinaté, špičaté. Květenství je vrcholové, složené z 4–8 pětičetných květů; lístky kalíšku jsou čárkovitě kopinaté, 5–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou 1–1,4 cm dlouhé, vejčité, hustě hedvábitě chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité, 1,2–1,6 cm dlouhé, bílé, vzácněji červené; tyčinek je 20–25; plodolisty jsou početné, hustě krémově hedvábitě chlupaté, s nitkovitou bliznou. Nažky jsou asi 2 mm dlouhé, ukryté ve vytrvalém kalichu a kalíšku.
Poznámka: Nejnovější názory znovu oživují myšlenku samostatného rodu Comarum; v případě jeho přijetí by tento druh náležel do něj.
Potentilla salesovianaPotentilla salesoviana
Potentilla salesoviana
Potentilla salesoviana
Potentilla salesoviana
Fotografoval Jindřich Houska, dne 24. 7. 2013 (Indie, Ladakh, svah nad Hemisem směrem k Shangu přes sedlo).