Syn.: Driessenia sinensis H. Lév., Gonostegia hirta (Blume) Miq., Gonostegia quinquenervis Miq., Hyrtanandra hirta (Blume) Miq., Memorialis hirta Wedd., Urtica hirta Blume, Urtica quinquenervis Wall.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité
Pouzolzia hirta
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severní Austrálie, jehož areál se táhne od Indie přes Indočínu, jižní i střední Čínu, Tchaj-wan a Indonésii až na Papuu-Novou Guineu a do severní Austrálie.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci příkopů a okrajů rýžových polí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m.
Pouzolzia hirta
Popis: Jednodomá nebo dvoudomá vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 50–100(–160) cm, s lodyhou v horní části hranatou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, úzce kopinaté až úzce vejčité, (1,2–)3–10 cm dlouhé a (0,7–)1,2–2,8 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, s 3(–5) žilkami, na líci řídce štětinaté nebo skoro lysé, na rubu řídce chlupaté nebo skoro lysé; palisty jsou vejčité, asi 2,5 mm dlouhé. Květenství vyrůstá v úžlabí listů, klubíčka dosahují 2–9 mm v průměru; samčí květy jsou stopkaté, 5četné, 2–2,5 mm dlouhé, samičí květy jsou přisedlé, asi 1,6 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá nažka, zhruba 1,4 mm dlouhá.
Využití: Nachází uplatnění v asijské tradiční medicíně, používá se i jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Poznámka: Rod Pouzolzia je pantropický, Pierre Marie Casimir de Pouzolz (1785–1858), na nějž odkazuje rodové jméno, byl francouzským botanikem. Částí botanické literatury bývá tento druh vyčleňován k rodu Gonostegia.
Pouzolzia hirta
Pouzolzia hirta
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Marapi, Bukittinggi).