V irském hrabství Wicklow, na úpatí pohoří Wicklow Mountains, asi 20 km jižně od Dublinu, se nacházejí světoznámé zahrady Powerscourt Gardens o rozloze 19 ha, nádherné kombinace terasových formálních zahrad se sochami, okrasnými jezírky s fontánami a s možností procházek lesními partiemi s více než 200 druhy dřevin.
Powerscourt Gardens
Známá historie místa začíná ve 13. století, kdy na tomto strategicky významném místě stál hrad kontrolující přístup k nedalekým řekám Dargle a Glencullen.
Dnešní vzhled domu pochází z 18. století, kdy panství patřilo rodu Powerscourt. V letech 1731 až 1741 bylo postaveno honosné třípodlažní sídlo o 68 místnostech ve stylu palladiánské architektury, na bocích s kruhovými věžemi. Přestavbu řídil německý architekt Richard Cassels, navrhl také terasy a kruhové jezírko, které celek vhodně doplňovaly. V roce 1961 panství získala rodina Slazenger. Dům v roce 1974 vyhořel, zůstalo jen obvodové zdivo. Do dnešní podoby byl rekonstruován v roce 1996. Jen dvě místnosti jsou zařízeny dobovým nábytkem, v dalších prostorách je umístěna restaurace a nákupní komplex.
Powerscourt Gardens
Zahrady situované na terasách jsou považovány za nejkrásnější v Irsku. Výhled od zámku korunuje na obzoru pohled na horu Great Sugar Loaf. Do dnešní podoby začal zahrady v polovině 19. století přetvářet Mervyn Winfield, sedmý vikomt Powerscourt, podle tehdejšího módního stylu pocházejícího z Itálie. Inspiraci hledal v okrasných zahradách francouzského paláce Versailles, zámku Schönbrunn u Vídně a hradu Schwetzingen nedaleko Heidelbergu. Prací byl pověřen architekt Daniel Robertson. Komplex zahrad byl dokončen v roce 1880.
Powerscourt Gardens
Hlavním prvkem designu je elegantní kamenné schodiště vedoucí z široké hlavní terasy, zdobené sochami, na úpatí s Neptunovou kašnou. Schodiště sestupuje k jezeru Triton Lake střeženému dvěma pegasy, s vodními rostlinami a fontánou. Na terasách po stranách schodiště jsou umístěny italské zahrady.
Powerscourt Gardens
V malém údolí pod jezerem najdeme evropskou verzi japonské zahrady, která byla nedávno rekonstruována a nově osázena – půvabnou krajinku s jezírky, drobnými stavbami, dvěma můstky, množstvím javorů a dalších dřevin. V jejím sousedství je malá jeskyně vystavěná ze sopečného kamene, po kterém stékají pramínky vody, prostředí vhodné pro kapradiny a mechy.
Powerscourt Gardens
Jezero je obklopeno lesem protkaném cestami. Údolím Tower Valley s mnoha druhy stromů pocházejícími ze Severní Ameriky lze dojít k věži Pepperpot Tower. Procházka na opačné straně dovede návštěvníka ke stráni osázené množstvím druhů pěnišníků, ke hřbitovu zvířecích miláčků rodu Powerscourt a k lesnímu palouku s jezírkem s delfíní fontánou. V areálu je vysázeno přes 200 druhů stromů a keřů.
Powerscourt Gardens
V sousedství horní terasy jsou pak obezděné zahrady s dlouhými záhony bylin, trvalek s bustami italských mistrů a s nádhernou Bamberskou bránou pocházející z Bavorska z roku 1770.
Powerscourt Gardens
Celý areál Powerscourt zahrnuje dnes ještě golfové hřiště, restauraci Avoca Handweavers a hotel Ritz-Carlton. Je vyhledávanou rekreační destinací. V držení Powerscourt jsou i nedaleké pozemky v údolí říčky Dargle, kde se nachází nejvyšší vodopád v Irsku (121 m). Překrasné exteriéry a výhledy se využívají i pro natáčení filmů a klipů (Moll Flandersová, jedna z verzí Hrabě Monte Cristo, David Copperfield, Excalibur a další).
Powerscourt Gardens
Powerscourt Gardens
Fotografováno dne 26. 8. 2011.