Jedním ze symbolů Varny je Primorski Park (Морска градина, Sea Garden, mořský park, mořské zahrady), největší krajinářský park na Balkáně. Nachází se v délce 8 km podél mořského pobřeží a jeho rozloha přesahuje 26 000 m2. Park získal základní podobu za působení českého zahradního architekta Antonína Jana Nováka. Primorski park je bulharskou národní památkou krajinářské architektury.
Primorski park
Území dnešního parku leželo vně městských hradeb a až do poloviny 19. století na něm byla pouze pole. V roce 1862 zde byly zřízeny malé zahrady a sad. Až po osvobození Bulharska od osmanské nadvlády (1878) bylo rozhodnuto vybudovat městské zahrady a přímořský park. V 90. letech 19. století byl pozván na vybudování parku český zahradní architekt Antonín Jan Novák, který v té době zastával místo šéfa městských parků v bulharském Tarnovu. Na projektech parku začal pracovat roku 1895, v Bulharsku se usadil a působil zde až do své smrti v roce 1945. Je znám pod jménem Anton Novak.
Primorski park
Za jeho působení dostal Primorski park základ dnešní podoby. Anton Novak nechal v parku vysázet hodnotné druhy dřevin a bylin ze Středozemí a oblastí kolem Černého moře. V letech 1912–13 byly vystavěny fontány a část cest parku získala elektrické osvětlení. Centrální alej byla doplněna zákoutími s památníky významných Bulharů. Za svou práci byl Anton Novák oceněn i bulharským carem Ferdinandem.
Centrální vstup parku s prostorným náměstím a vysokými sloupy navrhl roku 1939 architekt Georgi Popov.
Primorski park
Park dosáhl svých současných hranic v roce 1950. V 60. letech byly stromy ve středu centrální aleje nahrazeny květinovými záhony a byla vytvořena alej kosmonautů. První strom – Abies alba – do ní zasadil v květnu 1961 slavnostně sám Jurij Gagarin. V roce 1961 byl také vystavěn Pantheon na památku bojovníků proti fašismu. V hlavní aleji je umístěn soubor desek odkazujících na památná místa Bulharska.
Primorski park
Park doplňují četné stavby. Je možné zde navštívit mořské akvárium, delfinárium, námořní muzeum, malou ZOO a terárium, hvězdárnu s planetáriem, palác kultury a sportu, přírodní divadlo a dětský zábavní park.
Primorski park
Park přirozeně navazuje na městské pláže. Je významným odpočinkovým centrem stále rostoucího města.
Primorski park
Fotografováno dne 23. 8. 2012.