Syn.: Aleuritia japonica (A. Gray) Soják
Česká jména: prvosenka japonská (Mareček 1999)
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Primula japonica
Rozšíření: Prvosenka japonská – jak už samo jméno prozrazuje – pochází z Japonska. Zplaněla ve Velké Británii. U nás se často pěstuje na zahradách, její obliba je na vzestupu. Velmi vzácně zplaňuje i u nás, například v okolí Újezdu u Boskovic, kde se rozšířila pravděpodobně z blízké zámecké zahrady v Rájci nad Svitavou, vyskytuje se zde údajně už asi od roku 1900.
Ekologie: Ve své domovině roste především podél horských řek. U nás se objevuje zplanělá v okolí zahrad a lidských sídel, ale výjimečně i na lesních prameništích.
Popis: Vytrvalá bylina. Listy v přízemní růžici jsou podlouhle obvejčité až široce kopisťovité, až 25 cm dlouhé a 8 cm široké, jejich okraj je vroubkovaný nebo zubatý. Květní stvol dorůstá 40–60(–80) cm a na něm je 1–6 přeslenů květů. Stvol s přesleny dorůstá postupně. Koruna má karmínovou až purpurovou barvu, kvete od května do června, výjimečně až do července.
Využití: Pěstuje se v mnoha kultivarech s rozličnou barvou květů. Prvosenka japonská vyžaduje vlhkou humózní půdu a polostín, její životnost však není dlouhá. Je velice cenná do vlhkých zahrad, k zahradním potůčkům, rybníčkům apod.
Primula japonicaPrimula japonica
Primula japonica
Fotografováno v červnu 2004 (Lubomír Rak: rostliny pocházejí z kultury) a v červnu 2008 (Josef Klíč: okolí Újezdu u Boskovic).