Syn.: Primula decipiens Duby, Primula farinosa subsp. magellanica (Lehm.) Blasdale, Primula farinosa var. decipiens (Duby) DC., Primula farinosa var. magellanica (Lehm.) Hook. f.
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Primula magellanica

Rozšíření: Druh jižních oblastí Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od západu argentinské provincie Neuquén po chilsko-argentinské hranici až k Ohňové zemi, objevuje se rovněž na Falklandských ostrovech. Jediný druh prvosenky v celé oblasti. Druh je morfologicky variabilní, starší literaturou bylo popsáno několik poddruhů, takže z Falkland býval uváděn poddruh Primula magellanica subsp. decipiens, P. m. subsp. comberi se zase rozlišovala ve vyšších polohách na severu argentinského areálu.

Ekologie: Roste v mokřinách, na vlhkých loukách poblíž břehů vodních toků a na prameništích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od prosince do ledna.

Primula magellanica

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s listy nahloučenými v přízemní růžici. Ty jsou krátce řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 0,5–10 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, po okraji vroubkované až zubaté, po obou stranách pomoučené, žláznatě chlupaté, někdy na líci olysalé. Stvol je přímý, v době plodu až 40 cm dlouhý, květenství je terminální, okoličnaté, 10–20květé; kalich je 5–7 mm dlouhý, žláznatě chlupatý; koruna dosahuje průměru 10–15 mm, je bílá, narůžovělá až nafialovělá, se žlutým očkem, korunní trubka přesahuje kalich, korunní cípy jsou obsrdčité, 4–6 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka.

Poznámka: Dříve býval tento druh řazen do blízké přízně prvosenky pomoučené (Primula farinosa), která se vyskytuje na severní polokouli, dokonce býval klasifikován jen jako její poddruh. Poněkud podobné jsou i severoamerické prvosenky Primula incana a Primula laurentiana.

Primula magellanica
Primula magellanica
Primula magellanica

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).