Syn.: Auricula-ursi tyrolensis (Schott) Soják
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Primula tyrolensis
Rozšíření: Endemit velmi malého území severovýchodní Itálie v jihovýchodních Alpách. Roste pouze ve skupině Dolomit, lokality leží v provinciích Trentino-Alto Adige, Veneto a Friuli-Venezia Giulia.
Ekologie: Typický druh skalních štěrbin nebo trávníků převážně v severním kvadrantu, na velmi mělkých kamenitých půdách, obvykle alespoň částečně zastíněných a dostatečně vlhkých, výhradně na vápenci nebo dolomitu. Lokality leží v nadmořské výšce 900–2300(–2500) m.
Primula tyrolensis
Popis: Vytrvalá bylina s nepřezimujícími, neojíněnými listy, dorůstá výšky 1–5 cm; obvykle poněkud lepkavá. Listy tvoří přízemní růžici, jsou přitisklé k zemi, obvejčité až téměř okrouhlé, 1–4 cm dlouhé a 0,6–1,2 cm široké, poněkud dužnaté, s vícebuněčnými žláznatými chlupy, na okraji brvité a na vrcholu zaokrouhlené, s drobnými chrupavčitými zoubky. Pětičetné květy vyrůstají po 1–3(–5); listeny jsou kopinaté až čárkovité, 2–10 mm dlouhé; květní stopka je asi 2,5 mm dlouhá; kalich je 5–8 mm dlouhý, s mělkými zářezy a široce zaokrouhlenými cípy; koruna je řepicovitá, 1,5–2,5 cm v průměru, červenofialová nebo růžovofialová, s bílým ústím, cípy jsou hluboce rozeklané; tyčinek je 5; semeník tvoří 5 srostlých plodolistů. Plody jsou tobolky.
Primula tyrolensis
Primula tyrolensis
Primula tyrolensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 6. 2017 (Itálie, Dolomity, severní svah hřebene Padon nad obcí Arabba).