Syn.: Acorus palmita Licht., Juncus serratus L. f., Prionium palmita E. Mey., Prionoschoenus serratus (L. f.) Kuntze
Čeleď: Thurniaceae Engl.

Prionium serratum

Rozšíření: Těžiště areálu se rozkládá v nejjižnější Africe v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, podél pobřeží Indického oceánu ale přesahuje i do provincií Eastern Cape a KwaZulu-Natal.
Ekologie: Mokřadní rostlina, provází pobřežní vegetaci podél potoků a říček.

Prionium serratum

Popis: Stálezelený keřík s krátkým dřevnatým kmínkem, pokrytým zbytky odumřelých listů; stonky dorůstají výšky až 2 m. Listy jsou spirálovitě postavené a tvoří růžici, jsou čárkovitě kopinaté, až 1 m dlouhé a u báze až 8 cm široké, sivé, na okraji ostře pilovité. Květenství je přímé, latovité, asi 50 cm dlouhé, větve jsou přímo odstálé, asi 20 cm dlouhé; květy tvoří svazečky podepřené nálevkovitými listeny s dlouhým ocasatým vrcholem, jsou oboupohlavné, 3četné; okvětní lístky tvoří 2 kruhy, jsou volné, asi 3 mm dlouhé, špičaté; tyčinky jsou rovněž ve 2 kruzích; semeník je svrchní, trojpouzdrý. Plodem je pouzdrosečná tobolka, obsahuje větší počet semen.
Poznámka: Malá čeleď Thurniaceae zahrnuje pouze dva rody. Monotypický rod Prionia roste v jižní Africe (v minulosti se řadil do samostatné čeledi Prioniaceae), druhý je rod Thurnia, jehož tři druhy rostou na severu jihoamerického kontinentu. Čeleď má vztah k šáchorovitým (Cyperaceae) a sítinovitým (Juncaceae), jakož i k význačné jihoamerické čeledi Rapateaceae.

Prionium serratum
Prionium serratum
Prionium serratum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh a Table Mountains NP, Chapmans Peak).