Syn.: Pritchardia kaalae var. minima Caum
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Pritchardia kaalae
Rozšíření: Endemit malého území západní části pohoří Waianae na Havajském ostrově Oahu. Pět malých populací roste kolem Makua Valley – na severní straně hory Mt. Kaala (po které nese palma druhové jméno) a na nedalekém Kaha Ridge. Rod Pritchardia pochází z pacifických ostrovů, zahrnuje více než 20 druhů, většinu z nich tvoří havajské endemity.
Ekologie: Druh vlhkého lesa, roste na svazích a hřebenech v nadmořských výškách 450–980 m.
Pritchardia kaalae
Popis: Pomalu rostoucí palma s jedním kmenem, dorůstající výšky 10 m (P. k. var. minima jen 5 m); kmen dosahuje průměru 30 cm. Listy vyrůstají z vrcholu kmene, jsou tence kožovité, řapíky na okraji pouze s několika vlákny, čepele vějířovité, slabě zvlněné, dělené do 1/3–1/2 na segmenty zakončené špičkou, na rubu nespojitě pokryté šupinami rezavé barvy (na rozdíl od listů většiny jiných druhů Pritchardia, které jsou pokryté hustými chlupy). Květenství je složené z 1–3 lat dosahuje délky listů, v plodu je delší než listy. Květy nesou samčí i samičí reprodukční orgány, produkují nektar na disku vytvořeném ze srostlého kalicha, který obklopuje semeník. Plodem jsou kulovité peckovice dosahující 2–2,5 cm v průměru, ve zralosti hnědé až černé, semena mají průměr 1,2–1,5 cm.
Ohrožení a ochrana: V roce 1998 rostlo v přírodě méně než 130 jedinců tohoto druhu. Proto je palma Pritchardia kaalae zařazena podle Červeného seznamu IUCN ke kriticky ohroženým druhům.
Využití: Pritchardia kaalae – podobně jako další druhy rodu – se pěstuje jako okrasná palma v zahradách a parcích. Mezi nejatraktivnější z rodu patří Pritchardia kaalae var. minima.
Pritchardia kaalae
Pritchardia kaalae
Pritchardia kaalae
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum).