Syn.: Eupritchardia pacifica (Seem. et H. Wendl.) Kuntze, Styloma pacifica (Seem. et H. Wendl.) O. F. Cook, Washingtonia pacifica (Seem. et H. Wendl.) Kuntze
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Pritchardia pacifica
Rozšíření: Původní výskyt byl zřejmě omezen jen na souostroví Tonga, zřejmě vlivem člověka se druh rozšířil na další ostrovy Oceánie. Dnes se pěstuje po celých tropech.
Ekologie: Obvykle roste v sídlech, odkud občas uniká do přilehlé vegetace; druh není nikde znám z míst, která nejsou pod vlivem člověka. Původním stanovištěm byly zřejmě sušší partie tropických lesů.
Popis: Stálezelená, jednotlivě rostoucí palma, dorůstá výšky až 15 m; nevětvený kmínek může mít v průměru až 25 cm. Listy jsou střídavé, nahloučené na vrcholu; řapík je až 1,2 m dlouhý; čepel je dlanitá, v obrysu okrouhlá, o průměru asi 1,2 m dlouhá, do 1/4–1/3 členěná na tuhé segmenty. Květenství je úžlabní, latovité, někdy vyrůstají až 4 laty z paždí jediného listu, 2–3× větvené, podepřené společným toulcem; vřeteno květenství je lysé; 3četné květy jsou téměř přisedlé, oboupohlavné; kalich je trubkovitý, mělce rozeklaný do 3 cípů; koruna je delší než kalich, na bázi trubkovitá, cípy jsou prodloužené; tyčinek je 6; semeník srůstá z 3 plodolistů, čnělka je společná, nese trojlaločnou bliznu. Plodem je kulovitá, lesklá, za zralosti tmavohnědá až černonachová peckovice o průměru asi 1 cm, která se vyvíjí jen z jednoho plodolistu, pecka je tenkostěnná; jediné semeno je kulovité.
Využití: V kultuře oblíbená palma, zřejmě nejčastěji pěstovaný druh rodu.
Pritchardia pacifica
Pritchardia pacifica
Fotografováno dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid, výsadba).