Syn.: Abacopteris triphylla (Sw.) Ching, Cyclosorus triphyllus (Sw.) Tardieu, Dryopteris triphylla (Sw.) C. Chr., Meniscium triphyllum Sw., Nephrodium triphyllum (Sw.) Diels, Thelypteris triphylla (Sw.) K. Iwats.
Čeleď: Thelypteridaceae Pic. Serm. – kapradiníkovité
Pronephrium triphyllum
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie, jeho areál se táhne od Sri Lanky, východní Indie (Ásám) a Bangladéše přes jižní Čínu, Indočínu, Thajsko a Indonésii až do australského státu Queensland, na sever zasahuje na Tchaj-wan a japonské souostroví Rjúkjú.
Ekologie: Roste v tropických lesích, často v podhorských oblastech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Popis: Kapradina s plazivým oddenkem pokrytým krátkými bílými chlupy a hnědě chlupatými plevinami, 20–50 cm vysoká. Listy jsou monomorfní nebo dimorfní; listové vřeteno je 10–40 cm dlouhé, na bázi plevinaté, celé krátce chlupaté, listy jsou trojčetné, terminální lístek je kopinatý, 15–18 cm dlouhý a 3–3,5 cm široký, na bázi zaokrouhlený či klínovitý, celokrajný nebo na okraji zvlněný, na vrcholu špičatý, postranní lístky (vzácně dokonce i ve dvou párech) jsou zřetelně menší, podlouhle kopinaté, 5–9 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu krátce zašpičatělé; všechny jsou na líci víceméně lysé, na rubu především na žilkách chlupaté. Fertilní listy jsou poněkud větší, jejich vřeteno je delší a čepel užší. Výtrusné kupky vyrůstají na žilkách, jsou okrouhlé, později vejčité.
Poznámka: Rod Pronephrium v současnosti zahrnuje 52 akceptovaných druhů, které se vyskytují v subtropických a tropických oblastech Asie.
Pronephrium triphyllum
Pronephrium triphyllum
Pronephrium triphyllum
Pronephrium triphyllum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).