Syn.: Disporum canadense Shafer, Disporum majus (Hook.) Britton, Disporum trachycarpum (S. Watson) Benth. et Hook. f., Disporum trachycarpum var. subglabrum Kelso, Lethea trachycarpa (S. Watson) Farw.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Prosartes trachycarpa
Rozšíření: Severoamerický druh rozšířený především v západní části kontinentu, vyskytuje se v jihozápadní Kanadě, v USA potom od státu Washington a obou Dakot, na jih až po New Mexico a Arizonu.
Ekologie: Roste ve vlhkých listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, v nadmořských výškách od 300 až do 2500 m. Kvete od května do června.
Prosartes trachycarpa
Popis: Vytrvalá bylina s tlustým plazivým oddenkem. Lodyha je přímá, 20–60 cm vysoká, větvená. Listy jsou přisedlé, střídavé, vejčité až kopinaté, 3–8 cm dlouhé a 2–5 cm široké, zelené, lysé, jen na okrajích chlupaté. Květy jsou jednotlivé, anebo vyrůstají až po 4 z paždí listů, jsou stopkaté, 6četné, zvonkovité, nicí, 10–20 mm dlouhé, bělavé až nažloutlé se zelenou bází. Plodem je červenooranžová až červená bobule dosahující až 1 cm v průměru.
Využití: Některé americké původní kmeny plody této rostliny konzumovaly, jiné věřily v jejich jedovatost. Hlodavci a ptáci tyto bobule požívají.
Prosartes trachycarpa
Prosartes trachycarpa
Prosartes trachycarpa
Prosartes trachycarpa
Fotografováno v květnu a srpnu 2012 (Kanada, Calgary, Edworthy Park).