Syn.: Acacia cumanensis Willd., Acacia juliflora (Sw.) Willd., Acacia salinarum (Vahl) DC., Algarobia juliflora (Sw.) Heynh., Algarobia juliflora (Sw.) Benth., Desmanthus salinarum (Vahl) Steud., Mimosa juliflora Sw., Mimosa piliflora Sw., Mimosa salinarum Vahl, Neltuma bakeri Britton et Rose, Neltuma juliflora (Sw.) Raf., Neltuma occidenatlis Britton et Rose, Neltuma occidentalis Britton et Rose, Neltuma pallescens Britton et Rose, Prosopis bracteolata DC., Prosopis cumanensis (Willd.) Kunth, Prosopis domingensis DC., Prosopis dulcis var. domingensis (DC.) Benth., Prosopis vidaliana Fern.-Vill.
Česká jména: naditec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Prosopis juliflora
Rozšíření: Pochází z Ameriky, původní areál se táhne od severního Mexika až po Venezuelu a severní oblasti Peru, původní je zřejmě i na Galapágách. V současné době je rozšířen v suchých oblastech subtropů a tropech celého světa, kde patří k nejobtížnějším invazním dřevinám.
Ekologie: Roste v suchých a teplých oblastech, optimálně v územích s průměrnými teplotami 15–25 °C a ročními srážkami 250–600 mm, ale přežívá i v pouštních oblastech s méně než 50 mm srážek. Vytváří velmi rozsáhlou kořenovou soustavu, kořeny se mohou rozrůst do vzdálenosti až 30 m od kmene, v Arizoně bylo zjištěno, že dosáhly až 53 m pod povrch půdy. V kořenovém systému si udržuje zásobní látky v období stresujícího chladu nebo sucha, kdy shazuje listy. Produkuje velké množství semen, která si podržují klíčivost až 10 let.
Prosopis juliflora
Popis: Velký opadavý keř nebo menší stromek, dorůstá výšky 5–12 m. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, s 1–3 páry sudozpeřených lístků druhého řádu, jejich vřeteno je zakončeno měkkým hrotem; lístky tvoří 10–20 jařem, jsou podlouhlé, 7–17 mm dlouhé a 2–3 mm široké, na vrcholu tupé a někdy s hrotem; palisty jsou nejvýš 1 cm dlouhé, obvykle trnovité. Květenství jsou úžlabní, husté, 4–8,5(–10) cm dlouhé válcovité hrozny; květní stopky jsou velmi krátké; kalich je miskovitý, asi 1 mm dlouhý; korunních lístků je 5, volných, asi 3 mm dlouhých, žlutozelených, na okraji a na špičce brvitých; tyčinek je 10, volných, asi 4 mm dlouhých, Lusk je 16–23(–30) cm dlouhý a 1–1,2 cm široký, téměř rovný nebo někdy až polokruhovitě zahnutý, slabě zaškrocovaný, světle žlutý, lysý; semen je 10–18(–30).
Využití: Dobré palivové dříví a surovina na výrobu dřevěného uhlí. Keře byly vysazovány jako meliorační dřevina a do živých plotů; dnes se však význam hodnotí vesměs negativně. Velmi velké problémy může způsobovat v chráněných územích.
Prosopis juliflora
Prosopis juliflora
Prosopis juliflora
Fotografovala Alena Vydrová, dne 31. 10. 2006 (Kapverdy, ostrov Sal, Espargos).