PROSOPIS VELUTINA Wooton – naditec

Syn.: Neltuma velutina (Wooton) Britton et Rose, Prosopis chilensis var. velutina (Wooton) Standl., Prosopis juliflora var. velutina (Wooton) Sarg.
Česká jména: naditec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Prosopis velutina

Rozšíření: Endemit Sonorské pouště s centrem areálu v Arizoně a mexickém státě Sonora, okrajově zasahuje do Mohavské pouště v Kalifornii a Chihuahuanské pouště v Novém Mexiku a mexickém státě Chihuahua. Byl zavlečen do východní a centrální Austrálie i jižní Afriky.

Ekologie: Roste v pouštních křovinách a v blízkosti sezónních vodních toků, dokáže se zapojovat do hustých porostů, a vytváří tak pobřežní křoviny. Stoupá do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete na začátku léta.

Prosopis velutina

Popis: Opadavý trnitý keř nebo malý strom až 15 m vysoký, s průměrem kmene až 60 cm. Koruna je bohatě větvená, větve jsou trnité, borka tmavě popelavě hnědá, hrubá, odlupující se, pryskyřice vytékající z ran je lepkavá, černá. Listy jsou dvakrát zpeřené, se 14–30 jařmy, lístky jsou 8–12 mm dlouhé, krátce chlupaté, zelené. Květenství je hroznovité, až 10 cm dlouhé, květy jsou drobné, světle zelenožluté až světle žluté. Plodem je lusk 15 cm dlouhý.

Ohrožení a ochrana: V Arizoně je druh chráněn jako zástupce původní květeny, federálně je klasifikován jako invazivní plevel, jímž se v příhodných podmínkách může lehce stát.

Využití: Jeho dřevo se používá k aromatizaci kouře při grilování masa.

Prosopis velutina
Prosopis velutina
Prosopis velutina
Prosopis velutina

Fotografováno v květnu 2009 (USA, Arizona, Gila Bend Mountains).