Syn.: Anacheilium chacaoense (Rchb. f.) Withner et P. A. Harding, Encyclia chacaoensis (Rchb. f.) Dressler et G. E. Pollard, Epidendrum chacaoense Rchb. f., Epidendrum hoffmannii Schltr., Epidendrum pachycarpum Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Prosthechea chacaoensis
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe od jižního Mexika, zasahuje ale i do Kolumbie a Venezuely.
Ekologie: Roste jako epifyt nebo na skalách, především v prostředí vlhkých tropických lesů, do nadmořské výšky 1200 m.
Prosthechea chacaoensis
Popis: Vytrvalá bylina s hruškovitými nebo vřetenovitými stonkovými hlízami 3,5–11 cm dlouhými a 1,8–4 cm širokými. Listy se tvoří 2–3, jsou úzce eliptické, 12–33 cm dlouhé a 1,4–4 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je terminální, zpravidla vícekvětý hrozen vyrůstající ze složeného blanitého toulce dlouhého 1–11,5 cm; květy nejsou přetočené (pysk směřuje nahoru), bílé, krémové nebo nazelenalé, hřbetní vnější okvětní lístek je podlouhlý, 15–19 mm dlouhý, špičatý, postranní vnější okvětní lístky jsou asymetrické, 13–16 mm dlouhé, postranní vnitří okvětní lístky jsou podobné vnějším, nehetnatý pysk srůstá se sloupkem, je 12–16 mm dlouhý, fialově čárkovaný, jeho čepel je srdčitá, vejčitá až kosníkovitá, 11–14 mm široká, s dlouhou nasazenou špičkou; sloupek je 5,5–7 mm dlouhý; spodní semeník je 11–15 mm dlouhý. Plodem je 3,5–4 cm dlouhá křídlatá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Poznámka: Jeden z nápadných, velkokvětých druhů středoamerických orchidejí; součást početného neotropického rodu, v jehož rámci se rozlišuje asi 90 druhů.
Prosthechea chacaoensisProsthechea chacaoensis
Prosthechea chacaoensis
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 19. a 21. 2. a 2. 3. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesada: Boca Tapada; Monteverde: Santa Elena; Cartago: Jardin botanico Lankester; všechny rostliny z kultury).