Syn.: Anacheilium fragrans (Sw.) Acuña, Encyclia fragrans (Sw.) Dressler, Epidendrum chimborazoensis Schltr., Epidendrum cochleatum Curtis, Epidendrum fragrans Sw., Epidendrum ionoleucum Hoffmanns. ex Rchb. f., Epidendrum lineatum Salisb., Epidendrum vaginatum Sessé et Moc.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Prosthechea fragrans
Rozšíření: Areál se táhne ve Střední Americe, kde roste v jižním Mexiku (státy Oaxaca a Veracruz), dále v Hondurasu, Nikaragui, Kostarice a Panamě. Kromě toho se vyskytuje na Kubě, Jamajce a Hispaniole v Antilách, rovněž na severu Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste jako epifyt ve vlhkých, často deštných stálezelených lesích, vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Prosthechea fragrans
Popis: Volně trsnatá bylina, pahlízy jsou úzce vřetenovité až vejcovité, 5–11 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, poněkud zploštělé, s blanitými pochvami. List na vrcholu pahlízy je jen jediný, podlouhlý, 12–29 cm dlouhý a 1,9–4,5 cm široký, na vrcholu často špičatý. Květenství je koncový hrozen s 2–9 květy, vyrůstá z kožovitého toulce 2–5 cm dlouhého; květy postrádají resupinaci; okvětní lístky jsou krémové, pysk nese souběžné fialové čárky; vnější okvětní lístky jsou úzce eliptické nebo kopinaté, 2–3 cm dlouhé, zašpičatělé, vnitřní okvětní lístky jsou nehetnaté, 1,8–2,4 cm dlouhé, s širokým nehtem a čepelí vejčitou, obvejčitou až kosníkovitou; pysk je nehetnatý, se srdčitou až vejčitou, příčně prohnutou čepelí 1,8–2,2 cm dlouhou, na vrcholu zašpičatělou, nehet je přirostlý k sloupku; sloupek je 6–7 mm dlouhý; semeník je spodní. Plody jsou 2,5–4 cm dlouhé tobolky.
Záměny: Od dosti podobného druhu Prosthechea chacaoensis se liší jediným listem na vrcholu pahlízy.
Ohrožení a ochrana: Jako všechny orchideje je i tento druh chráněn úmluvou o obchodu s přírodninami (CITES).
Prosthechea fragrans
Prosthechea fragrans
Prosthechea fragrans
Prosthechea fragrans
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Cayo Zapatillo).