Syn.: Leucadendron cynaroides L.
Česká jména: stříbřenec pcháčohlavý (Presl 1846), stříbrnec (Presl 1848), protea (Mareček 1999)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Protea cynaroides
Rozšíření: Jihoafrická republika, provincie Western a Eastern Cape. Dnes je pěstována (zejména pro řez) v tropech a subtropech celého světa, zejména v Austrálii, na Novém Zélandě a na Havaji, místy (např. na Madeiře) občas zplaňuje.
Ekologie: V domovině roste v křovinách vegetačního typu, který se v jižní Africe nazývá fynbos, na skalnatých stráních a svazích hor, od úrovně moře po 1500 m n. m.
Protea cynaroides
Popis: Stálezelený 0,35–2 m vysoký keř se silnými lysými větvemi. Listy střídavé, řapíkaté, čepel oválná až eliptická, kožovitá. Květenství vrcholové, je jím strboul 12–30 cm v průměru. Na dospělé rostlině vykvete většinou 6–10, někdy až 40 strboulů za sezónu. Květenství je lemováno několika řadami střechovitě se kryjících listenů krémové až karmínové barvy. Ve své domovině kvete mnohdy celoročně, nejvíce však od srpna do dubna, na severní polokouli v jarních a letních měsících.
Protea cynaroides
Protea cynaroidesProtea cynaroides
Protea cynaroides
Fotografovali Jindřich Houska, dne 20. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Tornos), Ladislav Hoskovec, dne 2. 7. 2005 (detail květu – Madeira, Funchal), Vít Grulich, ve dnech 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Outeniqua Mts., hora Spitskop) a 25. 9. 2012 (JAR, z plošiny Stolové hory).